09.08.2022 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak nastartovat imunitu selat

Pro celkovou výkonnost selat po celý jejich růstový cyklus jsou klíčové první dva až tři týdny života. Zvýšením příjmu krmiva pomocí látek zvyšujících chutnost, ale i zmírňování stresu a tlaku patogenů lze podpořit jejich vitalitu a růstovou schopnost.  Čím jsou selata na konci odchovu těžší, tím vyšších přírůstků budou dosahovat v další růstové fázi, což se ve finále projeví zkrácením doby výkrmu a zlepšenou konverzi krmiva.

 

Globální pandemie koronaviru potvrdila, jak významnou roli pro udržování zdraví lidí a zvířat hraje imunita. Pro selata je velmi důležitá získaná imunitní odpověď, kterou si jednak sama vytvářejí, jednak získávají prostřednictvím mleziva prasnice.  Příjem kolostra je u novorozených selat kriticky důležitý, přičemž minimální dávka pro zajištění dobré užitkovosti je 250 gramů mleziva. Tím se do začátku seleti dostává velmi dobré včasné ochrany, avšak pasivní imunita navozená prasnicí do 4 až 6 týdnů po narození téměř úplně zmizí. Přitom adaptivní systém se začíná u selat vyvíjet po třech až čtyřech týdnech věku. Tím vzniká mezera v imunitě a selata mezi 3 až 8 týdny věku mají oslabenou imunitu a jsou vysoce náchylná k onemocnění.

Důležitou roli v podpoře přirozené obranyschopnosti selete hraje výživa, která by měla zahrnovat jak kvalitní krmiva s dobrou stravitelností a vyváženým poměrem živin, tak i krmných doplňků podporujících zdraví gastrointestinálního traktu. Stejně tak je na místě důsledné dodržování zásad biologické bezpečnosti, zoohygieny a sanitačních postupů. Velkou pozornost je nutné věnovat i prevenci stresu, jehož dopady na zdraví a růstovou schopnost mohou být doslova kritické.

Více o tom, jak selatům zajistit úspěšný start do života, se dočtete v článku Ing. Jaroslava Smitala, Ph.D., který připravujeme do časopisu Náš chov.*

Během odstavu mají selata oslabenou imunitu a jsou vysoce náchylná k onemocnění
Důsledkem stresu při odstavu je snížený příjem krmiva a propad růstové výkonnosti selat
Vybranými krmnými doplňky lze podporovat imunitu selat

Harmonické spojení mezi zdravím, krmivem a farmou zajistí selatům úspěšný start do života

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down