21.08.2016 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak snížit tepelnou zátěž krav

Letní série seminářů společnosti VVS Verměřovice byla s tentokrát podtitulem Prevence – základ chovatelského úspěchu. Ing. Barbora Valníčková z Oddělení etologie Výzkumného ústav živočišné výroby, v. v. i. upozornila na tepelný stres krav v létě a dala některé inspirace, jak přehřívání skotu aspoň částečně vyřešit.

Barbora Valníčková začala nezbytnou trochou teorie: Termoneutrální zóna nelaktujících krav je 2 až 21 °C. „Teoreticky je kráva v relativní tepelné pohodě ještě při 23 až 24 °C. Ale vstupují do toho ještě další faktory – vliv přímého slunečního záření nebo proudění vzduchu. Pokud se podíváme na obrázek z termokamery, dva záběry z jednoho dne o stejné teplotě vzduchu, jasně vidíme, že kráva vystavená slunečním paprskům má povrchovou teplotu těla o čtyři stupně vyšší než kráva ve stínu. Proudění vzduchu dokáže snížit pocitovou teplotu zvířete o 5 až 7 °C, což je významné.“

 Index tepelné zátěže skotu

„Kolegové v USA a v Austrálii vypočítali tzv. Index tepelné zátěže skotu, kde brali v úvahu všechny faktory. Vzešla z toho webová aplikace pro oblast Austrálie, kde může chovatel zadat místo, kde skot chová a některé další parametry. Obdrží index tepelné zátěže (DHLI - Dairy Heat Load Index; HLIFC – Heat Load Index for Feedlot Cattle), který má dát jasné vodítko k příslušným opatřením. Aplikace v praxi je ale složitá. Pro Českou republiku zatím nic takového není, ale třeba se to brzy podaří,“ podotkla přednášející a dodala, že optimální je zvířata bedlivě pozorovat.

 

Známky tepelné nepohody

Zvířata se snaží aktivně vyhledat chladnější prostředí. Jak chovatel pozná tepelnou nepohodu zvířat? Existuje několik indikátorů, které dají chovatelům znamení o přehřívání:

  1. a) Krávy si přestávají lehat do boxových loží.
  2. b) Lehají si do vlastní výkalů.
  3. c) Krávy se rády ochlazují vodou – stoupají si do vody (např. do napajedel). Méně dominantní krávy trpí stresem, neboť často nedokážou vyhnat od napajedel krávy nejdominantnější.
  4. d) Zvýšená frekvence dechu (hyperventilace).

Celý článek najdete v tištěném Našem chovu 8/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down