Jak to bylo a bude s fipronilem?

Průběžné vyšetřování skandálu fipronilu, který v minulém létě otřásl Evropou, vedl tento týden státní zástupce a napadl belgickou agenturu pro bezpečnost potravin. Prokurátoři uvedli, že současné šetření se týkalo šíření nepravdivých informací o kontaminaci fipronily ve vejcích v roce 2017. Mluvčí agentury pro bezpečnost potravin uvedla, že plně spolupracuje s vyšetřovateli, ale nemohla poskytnout žádné další podrobnosti o tom, jak vyšetřování pokračuje.

Minulé léto německé úřady obvinily své belgické protějšky za to, že dříve neinformovaly o případné kontaminaci fipronilem. V té době belgický ministr zemědělství obvinění popřel.
Fipronil se běžně používá u zvířat proti klíšťatům a blechám, ale insekticid se nesmí používat u potravinových zvířat.
Obsah fipronilu byl však loni v létě  zjištěn ve vejcích v severských zemích poté, co bylo zjištěno, že firma Barneveld ChickFriend používá látku pro boj proti vším na desítkách belgických a nizozemských farem. To vedlo ke zničení milionů vajec a uzavření více než 100 chovů drůbeže v několika zemích.
Případ stále má pro zemědělce trvalé důsledky. Minulý týden bylo zjištěno, že vejce z farmy v Tilligte, v Overijssel v Nizozemsku a fipronil, což vedlo k zničení 45 000 vajec a utracení 3000 ptáků.
Je to podruhé za méně než devět měsíců, kdy zemědělec ztratil nosnice kvůli insekticidům, protože byly zachyceny v původním ohnisku v polovině loňského srpna.
Farmář řekl novinám De Gelderlander, že má silné podezření, že zbytky fipronilu zůstanou v půdě na jeho pastvinách, a tak musí skončit ve stáji a infikovat vajíčka.
Mezitím ve zprávě, kterou vydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), se uvádělo, že skandálem bylo postiženo osm zemí. Mezi 1. zářím a 30. listopadem 2017 bylo předloženo celkem 5439 vzorků. Mezi nimi 742 vzorky obsahovaly rezidua překračující zákonné omezení. Maximální překročení hladin reziduí bylo téměř výlučně spojeno s fipronilem a souviselo s nezpracovanými kuřecími vejci (601 vzorků), tukem nosnic (134 vzorků), svaly nosnic (5 vzorků) a sušených vajec (2 vzorky). Vzorky, které překročily zákonné omezení, pocházejí ze zemí, jako jsou Nizozemsko (664), Itálie (40), Německo (13), Polsko (11), Maďarsko (6), Francie (5), Slovinsko (2) a Řecko (1).
Ve své zprávě EFSA doporučila, aby v budoucnu byla fipronil a další podobné chemické látky zařazeny do monitorovacích aktivit členských států.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down