25.02.2021 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak Trkmanský dvůr znovu ožil

Za koupí a následnou náročnou rekonstrukcí rozsáhlého statku v osadě Trkmanice, který byl původně určen k demolici, a kde chyběla byť jediná okenní tabulka či vodovodní trubka, stálo mnoho odříkání a fyzických i psychických sil. Pak ale přišla dlouholetá radost při plemenářské práci a výsledky v podobě velmi kvalitního chovu holštýnského skotu s produkcí vynikajících chovných zvířat.

Na bývalém Trkmanském dvoře s historií sahající až do roku 1870 se nezahálí ani dnes, to by jeho majitel, dlouholetý předseda Asociace soukromého zemědělství regionu Břeclav Rajmund Fila se svou náturou rozhodně nedovolil.

Výše zmíněná usedlost byla za minulého režimu využívána Státním statkem Velké Pavlovice, kde Rajmund Fila pracoval jako hlavní zootechnik poté, co se přiženil do Moravské Nové Vsi. Tam se zřejmě ještě posílil jeho vztah ke zvířatům, nabytý předtím od rodičů, kteří hospodařili nedaleko Brna, kde se nyní zemědělské činnosti věnuje jeho bratr se svými syny.

„Leckdo mé tehdejší rozhodnutí dodnes nechápe, ale já vím, že to tak mělo být. Šel jsem do hospodaření v Trkmanicích doslova s holýma rukama, bez jakýchkoliv restitucí, jen s nadšením a odhodláním,“ vzpomíná Rajmund Fila.

K zakoupené nemovitosti si pronajal 130 hektarů půdy, následovaly nejnutnější rekonstrukce, stavba dojírny, pořízení nových střech a také nákup stáda mléčných krav z Nizozemska, u nichž byla posléze zjištěna nákaza IBR. „Následoval sice poměrně rychlý dovoz zdravých zvířat, ale v situaci, kdy člověk ručí za vysoký úvěr rodinným domem, jde o vcelku infarktovou situaci,“ popisuje sedlák.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down