26.10.2011 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak udržet správnou funkci bachoru

V polovině října pořádala společnost Alltech interaktivní semináře Bachory 2012. Semináře se setkaly s velkým zájmem chovatelské veřejnosti. Hlavní přednášky měli zahraniční odborníci, Prof. Jud Heinrichs z Pensylvánské univerzity a MVD Simon Timmermans z firmy Beef Horzon z Iowy. Přednášel také MVDr. Martin Vlček a zástupci firmy Alltech představili výrobky, které příznivě ovlivňují bachorovou fermentaci

Přednášky  byly zaměřeny na základní fyziologické funkce bachoru a také na klinické projevy jeho dysfunkcí.

 Fyziologie bachoru

Prof. Jud Heinrichs se ve své prezentaci zaměřil  na optimalizaci funkce bachoru s důrazem na základní fyziologii, pH a velikost částic krmiva. Uvedl, že bachor potřebuje objemné krmivo pro obsah vlákniny pro trávení a stabilizaci bachorového pH, a to zásadně před podáním jádra. Vyšší kvalita vlákniny příznivě ovlivňuje stav bachoru a pokud je kvalitní, může se krmit až 60% podíl objemného krmiva v krmné dávce. Velmi důležitá je velikost částic objemného krmiva. Delší částice udržují bachorový polštář, stimulují přežvykování, a tak díky množství slin pufrují bachor. Příliš dlouhé částice krmiva vedou přebírání krmné dávky a naopak příliš krátké částice způsobí nižší bachorové pH a subakutní bachorová acidóza (SARA), acidózu, a také dislokace slezu.

Pro předcházení problémům s bachorem  by chovatel měl  příjem sušiny a podle něj provádět úpravy krmné dávky, měl by věnovat pozornost kravám, tomu  jestli je  krmný prostor přeplněný, jestli žerou všechny krávy najednou, jak dlouho denně stráví krávy mimo krmný prostor.

 Bachorové acidózy

MVDr. Simon Timmermans se věnoval klinickým projevům dysfunkcí bachoru, zaměřil se na příčiny vniku subakutní bachorové acidózy (SARA). Důvody jejího vzniku jsou rychlé zvýšení podílu jádra, nízký poměr objemu a jádra, nedostatek strukturní vlákniny, nedostatečná produkce slin.

To, že se u dojnic objevila SARA, se pozná podle sníženého  a nestálého příjmu krmiva,  snížení obsahu tuku v mléce, krávy mají řídké výkaly, průjmy a trpí dehydratací.

Pro prevenci vzniku SARA by krmná dávka by měl mít obsah optimální obsah vlákniny a fyzikálně efektivní vlákniny, zabránit  přebírání.  Krmná dávka se musí měnit postupně, zejména v tranzitním období. MVDR. Timmerman doporučuje používat směsnou krmnou dávku (TMR) místo podávání jednotlivých komponentů krmné dávky odděleně. A pokud se krmíme jednotlivé komponenty, musí se začít s objemnými krmivy.

 Podávání tekutin sondou

MVDr. Martin Vlček popisoval své americké zkušenosti s drenčováním, které si dostatečně ověřil také prací v ČR. V úvodu řekl, že všechny krávy po porodu by měly dostat nálev. Většina z nich ho přijme dobrovolně, zbytku je podán sondou. Podání tohoto nápoje je nezbytnou součástí prevence hypokalcémie, ketózy, dislokace slezu a dalších onemocnění poporodního období. Dále se drenčuje při dehydrataci, při nejasném pink šelestu na levé straně pro vyloučení bachorové prázdnoty, po korekci dislokace slezu (chirurgické i nechirurgické). Drenčují se krávy se sníženou bachorovou činností, s ucpaným bachorem,  při bachorové tympanii, při ulehnutí, při nechutenství, při ketózách a jako podpůrná léčba.

 

Více se dočtete v časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down