22.01.2021 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak úspěšně produkovat biomléko

Rubelit, s. r. o. je jedna z mála ekologicky hospodařících velkých farem produkujících v ČR kravské biomléko. Do roku 2018 celá produkce končila v Německu. Dnes již část mléka – měsíčně 8000 litrů – zpracovává společnost na vlastní výrobky, 2/3 produkce míří prostřednictvím odbytového družstva České biomléko do Olmy a asi třetina do třetí největší biomlékárny v Polsku Bakoma. Ale realizační cena je poměrně nízká. Hlavní manažer a jednatel Ing. Miloš Pátek však věří, že ekologická produkce má v ČR budoucnost.

V Rožné se choval český strakatý skot historicky a až do roku 2009 konvenčně. Po transformaci v roce 1994 společnost začínala se stavem 160 krav a 60 jalovic, plus chov prasat s vlastní porodnou a výkrmem, od kterého bylo ustoupeno během několika let. Při mléčné krizi v roce 2009 se vedení společnosti rozhodovalo, co dál. Ing. Pátka získala myšlenka ekologického hospodaření a prý mu trvalo jen pár hodin, aby přesvědčil další společníky pro přechod do bioprodukce. Podnik prošel dvouletým přechodným obdobím. Brzy na to spolu s dalšími producenty mléka Ing. Pátek založil odbytové družstvo České biomléko a stal se na dlouhá další léta jeho předsedou. Podařilo se vyjednat dlouhodobý vztah s německou mlékárnou Glaeserne Melkerei, kam výrobci českého biomléka několik let realizovali svou produkci za cenu kolem 12 Kč za litr. „Perfektně to fungovalo, mlékárna platila pravidelně zálohu a na konci měsíce vyúčtování. Spolupráce skončila v roce 2018, kdy došlo k politickému rozhodnutí – důvodem pro naši výpověď byla podmínka, že německá mlékárna může zpracovávat biomléko pouze z německého mléka. Pro nás nastala krize – vrátili jsme se na český trh. Tuzemský zpracovatelský průmysl však nebyl a asi stále není na bioprodukci připraven. Naše realizační cena klesla na 8,60 Kč,“ podrobně vysvětlil ředitel podniku peripetie kolem realizace mléka. Rubelit s. r. o. vyprodukuje 1,8 milionu litrů mléka za rok, dodává prostřednictvím odbytového družstva České biomléko do olmy a polské Bakomy, část produkce zpracován ve vlastní mini-mlékárně. „Naštěstí už se podařilo vyjednat výkupní cenu biomléka na současných 10 až 10,50 Kč. Věřím, že bioprodukce se v ČR odrazila ode dna, zejména roste obliba u mladých lidí, kteří chtějí kupovat zdravé produkty od zvířat, kterým se dostává nadstandardní péče,“ dodal jednatel.

Chov českého strakatého skotu firmy Rubelit čítá 367 krav a tomu odpovídající množství jalovic a telat. Větší část krav je ustájena v rekonstruovaných stájích v Rožné, druhá část krav má životní komfort o level výše – na středisku Milasín. Jde o úspěšnou přestavbu kravína K96 na moderní a dobře ventilovanou stáj se dvěma boxy dojicího robota od společnosti GEA. Kapacita boxových loží je více než sto míst, zatím je v Milasíně ustájeno asi 60 krav. Dojivost je 20 až 24 litrů mléka denně při složkách 3,9 % tuku a 3,35 % bílkovin.

Minimlékárna jede na plné obrátky

Asi 8000 litrů mléka měsíčně se zpracovává v kontejnerové minimlékárně přímo v zemědělském areálu v Rožné. Výsledkem jsou chutné mléčné produkty zabalené v kvalitních skleněných obalech, jako např. bílé nebo ovocné jogurty, tvarohové krémy, tvaroh, čerstvé sýry, máslo, smetana a zakysaná smetana, mléčné nápoje a další. Mlékárna se skládá ze dvou tepelně izolovaných kontejnerů, které byly na farmu instalovány během několika hodin.

Výrobky z mini-mlékárny dodává aktuálně Rubelit do devíti obchodů včetně Brna a Prahy, a prodává přímo na farmě. Poptávka prý roste tak rychle, že ji výroba není schopna uspokojit. Proto Miloš Pátek plánuje rozšíření mini-mlékárny o další jednotky, zejména o skladovací a manipulační kapacity. Možná se také pustí do výroby plesnivých sýrů – ty totiž nelze dělat s čerstvým sýrem v jednom provozu neboť plísně se dostávají všude. Blízkým cílem je zpracovávat asi 18 000 litrů mléka za měsíc. Pro dopravu mléka z mléčnice kravína, která je asi 50 metrů od místa zpracování mléka, dobře poslouží vozík Milk taxi s izolovanou pasterizační nádrží. Ten k napájení telat slouží dobře, proto společnost plánuje pořídit ještě jeden.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down