22.10.2018 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak zlepšit kvalitu skořápky vajec?

Prodlužování doby snášky u nosnic patří k základním parametrům, které ve svých programech zohledňují šlechtitelské firmy. Jejich cílem je nabídnout producentům konzumních vajec finální produkt, který delší dobou v produkci přispěje k ekonomičtější výrobě. Problém však je, že u starších nosnic se nejen zhoršuje kvalita skořápky, ale zvyšuje se také náchylnost k onemocnění.

O tom, jak produkovat konzumní, ale i násadová vejce s maximálně pevnou skořápkou, se chovatelé drůbeže mohli dozvědět na semináři společnosti ADDICOO GROUP, s. r. o., v polovině října v Hustopečích. V přednáškovém bloku zahraničních specialistů na uvedené téma vystoupila Laura Starová z Nizozemska, která je vědeckou sílou vývojového centra (Schothorst Feed Research) a současně i profesorkou zemědělské univerzity v Drontenu.
„Kvalita skořápky se odvíjí od kalcifikace na matrici proteinových vláken tvořenou z několika různých typů bílkovin obsažených jak ve skořápce, tak v tělních tekutinách. Přestože se podařilo zjistit, o jaké bílkoviny se jedná, jejich funkce není přesně známá. Šlechtitelské firmy se snaží u nosnic prodlužovat snášku. Například podle podle nizozemské společnosti Hendrix Genetics by bílé nosnice měly v roce 2020 za 110 týdnů v produkci snést 520 vajec, u hnědých slepic by to mělo být 480 vajec při využití do věku 100 týdnů. Prodlužování snášky je sice ekonomičtější, ale zhoršuje se kvalita vajec a nosnice jsou náchylnější k onemocnění, což souvisí s dobou použitelnosti vakcíny,“ vysvětlila Laura Starová.*
Více se dočtete v časopisu Krmivářství

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,

    ráda bych poupravila nepřesnou informaci ve Vašem článku, který zde uvádíte.
    Semináře Addicoo v Hustopečích jsem se osobně účastnila a vím, že paní Laura Star uváděla ve své prezentaci, že podle holandské společnosti Hendrix Genetics, přesněji "Expactation Hendrix Genetics for 2020", by bílé nosnice měly v roce 2020 za 110 týdnů v produkci snést 520 vajec a u hnědých slepic by to mělo být 480 vajec při využití do věku 100 týdnů. Vaše uvedená informace dle Lohmann Tierzucht, Gmbh. je tedy mylná. Paní Laura Star měla tuto informaci podloženou výsledky z experimentu, který prováděli.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down