Jak zvýšit zisk na mléčných farmách

Na chovatelskou veřejností očekávaném semináři v Krásné Hoře nad Vltavou, který v polovině března uspořádaly společnosti Fremis, a. s., NTG Agri, s. r. o., a CRV Czech Republic, spol. s r. o., se v sálu kulturního domu sešlo na 140 zájemců, včetně početné skupiny ze Slovenska. Taková účast nejen ukázala na aktuálnost tématu, který reaguje na nepříznivou ekonomiku produkce mléka. Ale také na aktivní přístup chovatelů, kteří se na uvedené akci pořádané ve spolupráci s Komorou zemědělských poradců měli možnost dozvědět, jak zvýšit ziskovost mléčných farem.  

 

Hlavními řečníky uvedeného semináře pro chovatele dojeného skotu byli Ing. Petr Brabenec a MVDR. Jiří Davídek. Zatímco tématem výživářského poradce byl managment a organizace užitkových stád dojnic s ohledem na zvýšení ziskovosti mléčných farem, reprezentant firmy FarmVet spol. s r. o. se ve svém vystoupení prezentoval ekonomiku odchovu telat a jalovic.

Aktuální nepříznivá ekonomika produkce mléka je ovlivněna zejména navýšením cen krmiv, u nichž došlo v posledních dvou letech k navýšení o 40 %. O stejný podíl se zvedly také ceny za energie narostly a u hnojiv dokonce až o 100 %. Asi o dvacet procent vzrostly také mzdy, ale tržby za mléko a maso se zvýšily jen o 15 %.

„Cílem mé přednášky je prezentovat postupy, které prokazatelně zvyšují zisk na farmě. Na většině farem nemají zisk spočítaný vůbec a pokud ano, tak v řadě případů nesprávně.  

K vyhodnocení vycházíme z dat kontroly užitkovosti, dále z manažerského programu pc-dart nebo z kontroly aktivity krav ovalert, ale například i z dat farmsoft, afi apod. Máme to vyzkoušené na farmách, s nimiž spolupracujeme, přičemž na většině z nich vykazovaly v únoru průměrnou užitkovost 34 až 35 litrů na ustájenou dojnici, respektive 40 a více litrů na dojenou krávu. Farma s nejvyšší užitkovostí, kterou navštěvujeme eviduje 45 litrů na dojenou.  

Na těchto farmách chovatelé cíleně pracují na tom, aby zvyšovali efektivitu a ziskovost svých stád. Každému tady v sále musí být jasné, že odrazovým můstkem je vyprodukovaný objem mléka. Čím vyšší bude produkce, tím nižší budou celkové náklady, což samozřejmě zlepšuje ekonomiku. Současně je však třeba si uvědomit, že aktuálně dosahovaná produkce je výsledkem práce několika předchozích let,“ uvedl ve své prezentaci Ing. Brabenec.

Pokud jde o náklady mléčné farmy, jednoznačně nejdražší jsou krmiva. Významnou nákladovou položkou je i odchov jalovic, přičemž nejdražší je odchov v kategorii telat. V ceně odchovu jalovic mezi farmami výrazné rozdíly. S tím, proč tomu tak je, seznámil účastníky semináře MVDR. Jiří Davídek ze společnosti FarmVet spol. s r. o.

„Úspěšné farmy dělají programově věci tak, jak se mají dělat. Pro bezproblémové zvládnutí odchovu je potřeba mít zvládnutou práci s mlezivem, dodržovat izolace jak prostorovou, tak i tepelnou, udržovat sucho a čistotu v boudičkách a konečně zajistit odpovídající ventilaci. Podle Dr. Gordie Jonese musí být splněny alespoň tři ze čtyř klíčových bodů zdárného odchovu. Jeden nedostatek lze kompenzovat, ale více položek je již cenově neudržitelné,“ zdůraznil na úvod své přednášky MVDR. Davídek.*

Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.

MVDr. Jiří Davídek (vlevo) s Ing. Petrem Brabencem
Telata na mléčném automatu
zdravotní nezávadnost a chutnost jsou dva hlavní parametry, které by měl farmář sledovat

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down