Jako každý rok na Domažlicku

Zemědělské obchodní družstvo Mrákov hospodaří na Domažlicku zhruba na 2 470 ha zemědělské půdy, z toho je asi 960 ha luk. Pěstují řepku, pšenici a ječmen ozimý a jarní, mák kukuřici i krmné plodiny pro holštýnský skot.

Na farmě v Tlumačově chovají zhruba 240 dojnic holštýnského skotu s průměrnou užitkovostí zhruba 9000–10 000 kg mléka (nádoj na dojnic zapojenou do kontroly užitkovosti je 29,6 kg mléka) o tučnosti 4,02 % a obsahu bílkovin 3,25 %. Průměrný počet somatických buněk v mléce byl 146 000 v ml.

Dojí se dvakrát denně v autotandemové dojírně Fullwood s 2 x 4 stáními. Produkční stáj je volná, boxová s matracemi ošetřovanými vápencem v ložích.

Krávy stojící na sucho mají ve volné stáji nastlanou slámu a boxy s matracemi, v porodně jsou ustájeny na hluboké podestýlce. Telata jsou po napojení mlezivem převezena a ustájena v centrálním teletníku ve středisku ve Stráži, kde se jalovičky odchovávají až po vysokobřezí.

V produkční stáji je krmivo dojnicím přihrnováno co dvě hodiny pomocí robotického přihrnovače Wasserbauer. V loňském roce se začalo využívat tzv. měřiče přežvykování a pohybu SCR upevněné na obojku krav pro monitorování zdravotního stavu krav, příjmu krmiva i vyhledávání říjí.

Letošní novinkou byl kolový „vozík“ na baterie, jehož pomocí se dávkuje vápenec na lože, na matrace. Jeho použití znamená úsporu práce i času a ekonomičtější využití vápence. V také Tlumačově používají zařízení na ohřev a rozmrazení mleziva ColoQuick. Mražené mlezivo může být v tomto přístroji rozmrazeno a ohřáto na požadovanou teplotu do patnácti minut.

Podrobněji v časopisu Náš chov 5/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down