15.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaký vliv má ukončení obchodní války mezi Boeingem a Airbusem na zemědělství?

Zástupci Copa a Cogeca vítají pozastavení všech odvetných cel souvisejících s obchodními spory mezi Airbusem a Boeingem, Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel evropského Airbusu a amerického Boeingu. Po sedmnácti letech by tak skončí obchodní střet kvůli státním podporám pro dva největší výrobce dopravních letadel.

Podle Copa Cogeca má tento krok zvláštní význam pro zemědělská odvětví EU a USA, zejména když se ekonomiky začínají zotavovat z dopadů pandemie COVID-19. Evropští zemědělci a zemědělská družstva podporují oba partnery, aby využili tohoto období k nalezení trvalého řešení, aniž by docházelo k tomu, že zemědělství bude za konflikt, do kterého nejsou zapojeni, platit vysokou cenu.

K výsledkům summitu Pekka Pesonen, generální tajemník Copa-Cogeca, uvedl: „Dnes pociťujeme vítr změn v obchodních vztazích mezi EU a USA, což je pro zemědělskou komunitu dobrá zpráva. Válka mezi Airbusem a Boeingem přesto nebyla jediným obchodním třením mezi partnery. Existuje riziko podobného vývoje v rámci digitální daně. Také nemohu nevzpomenout, že španělští producenti černých oliv stále musí čelit dovozní dani ve výši 35% v důsledku rozhodnutí vlády USA v roce 2018. Doufáme, že to, co se 15. června 2021 stalo, bude odrazovým můstkem k posílení transatlantické spolupráce a mezinárodních pravidel. “

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down