08.03.2023 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jalovice by neměly být za popelky

Tedy alespoň ne v té první fázi této pohádkové postavy, ušmudlané a zanedbávané. Tato myšlenka se nesla každým ze série seminářů, které na několika místech České republiky uspořádala společnost Sano-Moderní výživa zvířat, s. r. o.

 Podle Ing. Antonína Žižky je důležité znát kritické body úspěchu odchovu jalovic, mezi které patří 1. Vliv věku při prvním otelení, kvality růstu (přírůstky, živá hmotnost, BCS) na užitkovost, zdraví, dlouhověkost, 2. Hmotnost při otelení, 3. Růstové křivky, 4. Počet potřebných prvotelek do obratu a 5. Selekční parametry.

 Růstová křivka

Tento parametr by měl zohledňovat cílovou hmotnost jalovic. Je třeba se zaměřit na průměrný denní přírůstek živé hmotnosti od narození do zabřeznutí na úrovni 800–900 gramů denně. Jalovice by měly ve 12 měsících dosáhnout 50 % tělesné hmotnosti dospělé krávy a ve 24 měsících dosáhnout 90 % tělesné hmotnosti dospělé plemenice. „Reálný průběh růstu je bohužel často od optima velmi vzdálen,“ konstatoval Ing. Žižka.

Jak dodal, pro dynamický odchov je nutný ničím nerušený, kontinuální růst ve všech fázích odchovu, od mlezivového období až k přípravě na první porod.

Na jeho slova navázal kolega Petr Havránek. Podle něj je potřeba si uvědomit, jaký je vlastně cílový věk prvního otelení. „Chovatel by měl co nejčastěji vážit. My doporučujeme individuálně po narození, při odstavu, kdy by měla jalovice vážit minimálně 230 kilogramů. Pak by měl chovatel provést kontrolní vážení s cílem zjistit, kdy jalovice dosáhne 240 kilogramů, následně ve 12 měsících a při prvním zapuštění,“ uvedl Havránek.

 

Doporučení k výživě

Jak sdělil Petr Havránek, kompenzační růst s příjmem 13 procent dusíkatých látek v dávce může umožnit dobře rostoucím mladým jalovicím dosáhnout reprodukčního věku včas (ve věku 13 až 15 měsíců). Lze ho dosáhnout krmením jalovic dietami s vysokým obsahem energie, bílkovin a dalších potřebných živin. Zvýšení hustoty živin ve výživě o 10 až 20 % stimuluje kompenzační růst, ale je třeba dbát na to, aby se růst nezvyšoval. Dále je nutné dbát na to, aby byla dodržena sušina krmné dávky. Kompenzační růst také může pomoci starším jalovicím se otelit. Při správné hmotnosti a vzhledem k produkci množství mléka blížící se jejich genetickému potenciálu pomůže vyrovnat růstový rozdíl během první laktace. Tři až čtyři měsíce kompenzačního růstu bývá nutný, aby se zajistilo, že plemenice dosáhly požadované hmotnosti a růstu kostry.

„Přírůstek však není totéž co růst. Během růstu dochází k ukládání tuku, bílkovin a minerálních látek, ale vysoké přírůstky mohou vést také k nadměrné produkci a hromadění tuku, což vede k problémům při zapouštění i v pozdějších stádiích a chovu,“ upozornil přednášející. Jak dodal, náklady na krmivo pro jalovice mohou představovat až 65 %
nákladů na jalovice a 12 % celkových nákladů farmy, vyplatí se je ale investovat.

Kondice jalovic je dalším nástrojem, který lze použít k hodnocení celkové výživy a řízení programu jalovic. Chovatel ji ale musí umět správně ohodnotit. Jalovice by měly dosahovat  80–85 % hmotnosti dospělých krav.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down