Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaro s koňmi patřilo jezdeckému festivalu

Letošní Jaro s koňmi bylo úplně jiné, tradiční přehlídku plemen koní nahradil Jezdecký festival. Třetí den Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem byl v pátek 21. března zasvěcen nejprve skokovým soutěžím, ale především pak závodům spřežení.

Po pět dní probíhaly závody v disciplínách skoky, drezura, spřežení a voltiž a ukázky dalších disciplín pod hlavičkou České jezdecké federace, a to všestrannosti, reiningu a vytrvalosti.  Program ČT Sport nabízel po celou dobu každodenní asi patnáctiminutové sestřihy ze soutěží. Souběžně s Jezdeckým festivalem se konal jubilejní 15. ročník veletrhu jezdeckých potřeb a všeho, co ke koním patří, „Jaro s koňmi“ a také již 40. národní výstava zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků „Zemědělec – jaro 2014“.

Disciplíny Jezdeckého festivalu probíhaly v nové hale C a v hale A si mohli návštěvníci koupit jezdecké potřeby, krmiva, upomínkové předměty s koňskou  tematikou, obrazy koní a mnoho dalšího, co ke koním patří.*

Třetí den soutěží – hlavně spřežení

V dopoledních hodinách se uskutečnily tři skokové soutěže včetně dalšího kola Kolowrat Tour. V ní zvítězila jezdkyně JK Kolowrat Kateřina Kučerová s klisnou Anabel van´t Kathof. Další soutěže zcela ovládl Jakub Novotný, jenž vyhrál úvodní soutěž L* s Asparuchem a následně S* v sedle klisny Gwen 5.

Vozatajské soutěže zahájilo klání jednospřeží. Soutěžilo 15 vozatajů, resp. 16 jednospřeží. Nejlepší čas v součtu obou soutěžních kol měl Pavel Drbohlav  s koněm Radon 3. Druhé místo získal Ota Bareš s koněm Desperado a třetí byl Jiří Kříž s koněm Grippen.

Protože v Lysé nad Labem vyvrcholil seriál nazvaný Jump and Drive Winter Tour 2014, a to  ve skocích právě v rámci Jezdeckého festivalu, byli vyhodnoceni i nejlepší jednospřeží celé soutěže Závody probíhaly v Hradištku u Sadské, v jezdecké hale v areálu JO La-Boheme Zduchovice, v Národním hřebčínu Kladruby nad Labem – Slatiňanech.  Celkovým vítězem se stal Pavel Drbohlav, druhý byl Libor Kurka a třetí Jiří Kříž.

Dalším bodem programu byla soutěž dvojspřeží, jíž se zúčastnilo 14 párů se 13 vozataji.  Tuto soutěž nakonec zcela ovládl Václav Coufalík, který s koňmi Odeta 2 a Gracie 6 byl nejrychlejší a druhé místo získal s párou Linda 36 a Lybie. Třetím byl Alexandr Soukup, čtvrtým Zdeněk Jirásek a pátý skončil Jaroslav Kohout.

Jump and Drive Winter Tour 2014 v dvojspřeží vyhrál Alexandr Soukup.

Sedm startujících v nejnáročnější soutěži spřežení  - čtyřspřeží, bylo neobvykle mnoho. Na startovní listině byl jen samá zvučná jména, a to včetně tří členů rodiny Nesvačilů. Ve vynikajícím čase zvládl první kolo závěrečné soutěže Jiří Nesvačil starší, který se ujal vedení. Své mistrovství dokázal i ve druhém kole, kdy dokonce předvedl ještě rychlejší jízdu a s velkým náskokem zvítězil s koňmi Lady 26, Carmen 17, Putin a Arnie. Druhý dojel jeho syn Jiří Nesvačil a nejlepší trio uzavřel Václav Coufalík, který zářil mezi dvojkami.

Jasným vítězem Jump and Drive Winter Tour 2014 se díky suverénním výkonům stal právě Jiří Nesvačil starší.*