14.04.2011 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaro začalo jako vždy s koňmi

Na výstavišti v Lysé nad Labem se několik dní po jarní rovnodennosti konaly jako každý rok dvě tradiční výstavy. Jednou z nich byla 34. národní výstava zahradní mechanizace, pěstitelství, květin a zpracování výpěstků Zemědělec. Tou druhou bylo již dvanácté Jaro s koňmi, tedy výstava koní a všeho, co k nim patří. Návštěvníci mohli tentokrát vidět pětadvacet koní deseti plemen.

Na výstavě byla na představena jednotlivá plemena koní a také ukázky jejich ovládání a volného výcviku. Koně byli předváděni na ruce, pod sedlem i v zápřeži. Program probíhal na venkovním předvadišti dvakrát denně. Přehlídku uváděl a organizoval Ing. Radko Novotný.

Návštěvníci výstavy s velkým zájmem sledovali ukázky ovládání koní starokladrubských, huculských, fríských, českých teplokrevníků, shetlandských a welsh pony, minihorses, lipického koně, českomoravského belgika, slezského norika a koně plemene shire.

 

Přehlídka plemen koní

Jako první se představil zástupce plemene, které je českou národní památkou, a to starokladrubský ryzák. Toto zbarvení je pro starokladrubské plemeno netypické, v současné době je v zemském chovu pouze šest ryzáků. Hřebec Sacramoso Euclida XLVI-94 je v chovu Josefa Iše z Vracova. Kůň byl předveden v zápřeži a později na ruce spolu s jinými barevnými variantami kladrubského koně, s vraníkem Siglavi P. Floreta III-41 a vybělujícím běloušem Solo Famara XXI-5.

Na ruce byl předveden největší kůň letošní výstavy, valach Gerry chladnokrevného plemene shire z Podkrušnohorského zooparku Chomutov. Plemeno shire vzniklo v 17. století ve Velké Británii z  plemene Old English Black horse. Hmotnost zvířat bývá 1000–1200 kg a obvod hrudníku přes 200 cm, je největším světovým plemenem koní.

Dalším představovaným plemen byl fríský kůň. Domovem tohoto plemene je Frísko v severní části Nizozemska, kde byla roku 1879 ustanovena plemenná kniha, která byl roku 1915 rozdělena a zpětně se číslovali pouze černí koně. Na výstavišti byly předveden tři koně, a to Garriet P Ludvíka Novotného z Prahy a Nitma Zathe a King M. manželů Parohových z Libočan. Ludvík Novotný později se svým koněm předvedl ohnivou show, ukázku jízdy na koni se zapálenou pochodní. Manželé Parohovi měli se svými koňmi připravenou ukázku drezúry a předvedení fríských koní v sedlovém tandemu.
Další na řadě byli velšští koně, a to velšský kob (Pretoria Rubicon), velšský horský pony (Matador) a kříženec velšského a arabského koně (Čip Shegia).

Koněm, který pracuje již po dva roky každodenně v lese při stahování dřeva, a přesto je ve vynikající kondici, byl slezský norik Machr. Podle chovatele Dušana Zadáka hřebec denně zvládne přiblížit 12–15 m3 dřeva.

Sympatie návštěvníků získali zástupci nejmenšího plemene, čtyři minihorses. Plemeno minihorse vzniklo v Anglii a USA. Bylo vyšlechtěno plemeno koní malého vzrůstu, ale pevné konstituce a zdraví. Milovníci koní viděli plavého hřebce Toyhorse Dunstall, vranku Chinooks Pebbles, šedé plavky Lovely Sunset a Barbora Pebbles majitele a chovatele Antonína Sádla ze Žalova u Roztok u Prahy

Malá plemena koní zastupovali také shetlandský pony Othello a Okito a welsh pony Batman rodiny Doubkových. S těmito koňmi a také s dalšími (hucul Max, lipicán Darius, český teplokrevník Flop a Nazaret) předvedli Doubkovi ukázku volného výcviku.

Mezi chladnokrevná plemena patří ryzák českomoravského belgického plemene hřebec 798 Agentos, linie 426 Aglaé, který je v současnosti ustájen na stanici plemenných hřebců u Dušana Zadáka, majitelem je Ing. Radko Novotný. V ČR se v současné době chová 700 klisen tohoto plemene a 200 z nich patří do genových rezerv (podobně jako hřebec Agentos), každoročně se tak narodí 50 hříbat z čistokrevné plemenitby.

 

Výsledky šlechtění koní

Součástí přehlídky koní byla také ukázka výsledků plemenářské práce v chovu koní, tedy předvedení nejmenšího a největšího koně na výstavišti. Nejmenší plemeno na výstavě zastupoval hřebec minihorse 1115 Toyhorse Lord Dunstall, narozený 17. 5. 1998 z matky Monteiths Kati, po otci 956 Toyhorse Evening Star. Největší byl shireský valach Gerry, narozený 26. 5.2005 z matky Wrekin Georgina, po otci Trelow Bartimus.

 

      Nejkrásnější kůň

Hodnotitelská komise ve složení MVDr. Zdeněk Císař (ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj), Ing. Miloš Petera (náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství), Ing. Jan Navrátil (Česká zemědělská univerzita v Praze) a Ondřej Matouš (ředitel výstaviště v Lysé nad Labem) vybírala ve čtvrtek 24. března nekrásnějšího koně výstavy. Nakonec byl jako nejkrásnější vyhlášen starokladrubský ryzák Josefa Iše, hřebec Sacramoso Euclida XLVI-94, narozený 21. 5. 2003, z matky Euclida-44, po otci Sacramoso Romana XLVI. Současně byl ale také vyhlášen nejkrásnější malý kůň, kterým se stala šedá plavka odchovaná u Antonína Sádla, minihorse Barbora Pebbles, narozená 12. 2. 2006 z matky Chinook Pebbles, po otci 956 Toyhorse Evening Star.

 

      Klíčové informace:

·        Na dvanáctém ročníku výstavy se představilo na ruce, pod sedlem i v zápřeži dvacet pět koní deseti plemen.

·        Nejkrásnějšími koňmi výstavy se stali starokladrubský kůň ryzák Sacramoso Euclida XLVI-94 a šedá plavka minihorse Barbora Pebbles.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down