Je inteligentní postřik budoucností?

Udržování paznehtů dojnic v optimálním stavu po celý rok nemusí být drahý nebo obtížný úkol. Důležité je znát proměnné, aby paznehty zůstaly zdravé a pod kontrolou v období mezi jejich ošetřováními. V minulosti se často používaly lázně nebo rohože, ale tyto metody budou zastaralé. Je tedy inteligentní postřik důležitý pro budoucnost?

Vzhledem k tomu, že se všechny lázně a rohože během používání rychle kontaminují výkaly, po chvíli neexistuje žádný čerstvý produkt, který by se paznehtů dotýkal. Při aplikaci postřikem, ať už s nízkotlakými, bateriovými nebo automatickými robotickými postřikovači, dostane každý pazneht novou aplikaci se silnou přilnavostí, což je podmínkou skutečného úspěchu.

Snížení frekvence léčby

Tradiční protokoly koupelí paznehtů často předepisují minimální ošetření 2 dny v týdnu po každém dojení, tj. více než 4krát týdně. Existují dokonce i protokoly, které vyžadují rutinu 24/7. S postřikovým prostředkem splňuje pouze jedna aplikace týdně potřebu udržovat paznehty zdravé. Důsledné dodržování protokolu je zásadní, nastavte si konkrétní čas v týdnu.

 Snižte požadované množství

Pro tradiční 200 litrovou koupel končetin se často přidává 10 litrů produktu, který se používá k průchodu 200 krav. Takže 50 ml na krávu, což se počítá s frekvencí 4krát až 200 ml na krávu týdně. Postřik jednou týdně vyžaduje pouze asi 25–40 ml na krávu.

Opravdová úspora času

Koupe paznehtů vyžaduje další práci pro správné umístění lázně, přípravu roztoku, doplnění lázně po 100 průchodech a vyčištění po použití. To by mělo být prováděno nejméně 4krát týdně. Stříkání v dojírně nebo u krmného žlabu je mnohem rychlejší a jednodušší. Kromě toho šetří čas, protože postřik je třeba provádět pouze jednou týdně a sprej připravený k použití ( Intra Hoof-fit Spray) a nevyžaduje žádný čas na přípravu.

Ekonomické přínosy se počítají

Týdenní náklady na koupání asi 15 – 40 € za krávu a rok při použití pochybných produktů, jako je formalin, nebo síran měďnatý. U konceptů 24/7 roční náklady dokonce přesahují 80 EUR na krávu. Celoroční postřik lze provádět za méně než 10 EUR na krávu, což každému zemědělci nabízí značné úspory nákladů.

Použití pro celé stádo

Kopytní koupele a rohože se dostanou pouze laktujícím kravám. Také  jalovice od  věku  roku jsou rezervoárem problémů s paznehty a že krávy stojící na sucho je ideálním obdobím pro návrat paznehtů do optimální kondice, je důležité na tyto skupiny nezapomínat. Postřik usnadňuje dosažení celého stáda a zajišťuje, že nová nebo vracející se zvířata začínají v produkční stáji s výbornou kondicí paznehtů.

Bezpečnost na prvním místě

Síran měďnatý a formalíny bývají žíravé pro zařízení a kůži. Kromě toho byl formalín, který byl prohlášen za karcinogenní, a síran měďnatý byl v Evropě z velké části zakázán, protože je škodlivý pro životní prostředí. Pokud se tyto produkty používají v koupeli nebo na rohoži, více než 90 % skončí v kejdě nebo hnoji.

Osvědčený v oboru

Rostoucí pozornost věnovaná postřikovým metodám ze strany producentů mléka a výrobců dojicích robotů naznačuje, že tato metoda funguje dobře. To potvrzují mnohé recenze od chovatelů mléka, paznehtářů, veterinářů a prodejců, kteří pravidelně navštěvují farmu. Výzkum byl proveden na dvou nizozemských mléčných farmách s celkem 402 dojnicemi a obě v minulosti používaly formalinové koupání. Hlavním závěrem této studie bylo, že postřik může dokonale nahradit formalín, jako velmi bezpečnou alternativu. Při nízké frekvenci užívání lze kulhavost omezit výrazně pod 5%.

Farmářovo oko

Když krávy procházejí koupelí nebo přes rohožku, farmář často krávy nevidí. Kulhavé a chromé krávy vědí, kdy je připravena bolestivá koupel s formalínem nebo síranem měďnatým a odmítnou ji nebo budou poslední, kdo projde kontaminovanou lázní. Takže ty, které potřebují podporu nejvíce, dostanou nejhorší stav koupele. Bylo prokázáno, že kulhavé krávy mají méně průchodů v dojicím robotu, pokud krávy vědí, že taková koupel je zahrnuta. Stříkáním se celé stádo mléka ošetřuje stejně.

Méně individuální ošetření

Kulhání spolu s plodností a mastitidou je největším výdajem každého producenta mléka. Celosvětově má v průměru 20–25% dojnic problémy s paznehty. Snížení těchto problémů s na pouhých 5% stáda dojnic důsledným používáním protokolu výrazně sníží počet ošetření požadovaných paznehtáři nebo veterináři. To je pro zemědělce velká úspora dodatečných nákladů a zdravé paznehty vedou k vyšší výtěžnosti mléka.

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down