01.06.2009 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je možné vyrábět mléko levněji?

V době ekonomické i mléčé krize hledá řada chovatelů dojeného skotu způsob, jak snížit náklady na vyrobený kilogram mléka. Nejvyšší podíl na těchto nákladech mají náklady na krmení. Jednou z cest, jak zlevnit výrobu mléka, může být zařazení kvalitního nebílkovinného dusíku do krmné dávky.

Tyto a další informace zazněly na dubnovém semináři společnosti Alltech ve Větrném Jeníkově. Aktuálními cíli na každé farmě dojeného skotu by podle slov nezávislého výživářského poradce Dr. Paola Colturata měla být stabilní kvalita mléka, zvyšování dojivosti a zabřezávání vyšší než 70 procent. “Prostředkem k těmto cílům je bezesporu výživa společně s kvalitním ošetřováním a ustájením vedoucím k pohodě zvířat,” uvedl přednášející.

Důležitá výživa

Výživa je vedle práce druhá nejvyšší nákladová položka. Má přímý vliv na produkci, reprodukci a metabolické poruchy. Podle slov Dr. Colturata by měl každý chovatel kontrolovat náklady jednotlivých možností výživy zvířat.
Přednášející doporučuje jako jednu z cest k ekonomickému zisku zvýšení využitelnosti dusíkatých látek u dojnic. „Dojnice je továrna na bílkoviny a chovatel této její schopnosti musí umět využít,“ konstatuje Paolo Colturato.
Dusík je základní stavební kámen bílkovin v jádru i objemných krmivech a je většinou nejdražším komponentem nakupovaných krmiv. Zároveň je základní živinou rostlin způsobující emise do životního prostředí.

Metabolizovatelná bílkovina

Metabolizovatelný protein je bílkovina, která přechází z bachoru do dalšáích částí trávicího traktu. Skládá se z mikrobiálního proteinu, nedegradovatelného proteinu a endogenního proteinu. Mikrobiální protein v bachoru obsahuje okolo deseti procent z celkového dusíku a je dobrým zdrojem degradovatelného dusíku. Má vysokou biologickou hodnotu a konstantní a vhodné složení aminokyselin a vysokou využitelnost ve střevech. “Přežvýkavec je velký fermentační tank krmený mikroorganismy,” řekl s nadsázkou přednášející. Bez mikrobů by například přežvýkavci nedokázali využívat objemná krmiva, jako jsou pastevní porost, seno nebo siláž. Mikrobi dále poskytují přežvýkavci vysoce kvalitní bílkovinu. Celých 50 až 80 % absorbovaného dusíku pochází od mikroorganismů. Zvýšenou efektivitou mikrobiální činnosti se tak získá více proteinů. Denní produkce mikrobiální bílkoviny může přesáhnout i tři kilogramy. Přežvýkavci naproti tomu poskytují mikrobům životní prostor, odstranění odpadních zplodin, živiny a optimální prostředí pro růst.
Nedílnou součástí bachorové mikroflóry jsou bakterie, například celulolytické, bakterie produkující TMK a kyselinu mléčnou, metan, proteolytické a lipolytické bakterie. Protozoa využívají lehce fermentovatelné cukry a polysacharidy, zabraňují poklesu pH a stabilizují bachorovou fermentaci. Plísně vykazují vysokou celulolytickou a hemicelulolytickou aktivitu.

Potřeba dusíku

Optigen je nové krmivo pro přežvýkavce, speciálně vyvinutý za účelem pokrýt potřebu nebílkovinného dusíku u bachorové mikroflory během dne, zejména mezi krmeními, kdy hladina amoniaku v bachoru poklesne příliš a růst bachorových bakterií je narušen.
„Krmné dávky obsahující Optigen zvyšují růst bachorových bakterií, efektivitu a zvyšují užitkovost zvířat prostřednictvím zlepšené stravitelnosti živin.Optigen by měl být složkou základní krmné dávky, protože dodává dusík v množství, kterého se obtížně dosahuje s normálními komponenty krmné dávky,“ vysvětlil Dr. Paolo Colturato.
Velikost částic Optigenu a jeho měrná hmotnost zaručují rovnoměrné rozptýlení v bachorové tekutině. Optigen uvolňuje pomalu nebílkovinný dusík v bachoru. Porézní matrix zaručuje pomalé uvolňování močoviny po dlouhou dobu. Komplexní lipidová matrix zaručuje ochranu močoviny díky kombinovanému působení pH a teploty.
Podle řečníka zůstávají veškeré jaterní enzymy při použití Optigenu neovlivněny (kreatininkináza, bilirubin, alkalická fosfatáza), močovina v plazmě se snižuje, bachorové pH se pomalu zvyšuje. Nevyskytují se žádné toxické účinky, jako je nadýmání, respirační problémy, nadměrná salivace, anorexie, což jsou typické příznaky intoxikace močovinou.

Klíčové informace:

• Krmná dávka s Optigenem podle Dr. Colturata zaručuje vyšší bakteriální růst (+30 až 45 %) a vyšší účinnost (+10 až 20 %)
• Při zahrnutí Optigenu do krmné dávky nejsou ovlivněny žádné další parametry fermentace.
• Nebílkovinný dusík z Optigenu je metabolizován jinými drahami než močovina.
• Podpora bakteriální rostu (???) znamená, že se více bakteriálního proteinu dostane do střeva: bakteriální protein je lepším zdrojem by-pass proteinu pro tvorbu složek mléka.
• Optigen může být efektivně použit ke snížení ceny krmné dávky, čímž zvyšuje profitabilitu na farmě.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down