22.03.2023 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je třeba dosáhnout magické hranice 100 000

Společnost Eurofarm Systems již dvacet let úspěšně poradensky spolupracuje se stovkami zemědělských chovů v České republice v oblasti zdraví mléčné žlázy, ekonomiky získávání mléka a jeho kvality.

V březnu se na dvou místech České republiky uskutečnily semináře zahajující tzv. Tour 100 000, aneb Jak dosáhnout a udržet vynikající zdraví vemene a vysokou užitkovost. O svoje poznatky z praxe se s přítomnými podělili prof. Dr. Volker Krömker a Dr. Norbert Göres.

Jak říká jednatelka společnosti Jana Jelínková, prvním bonusem maximální výše PSB na úrovni 100 000 na mililitr je snižování nákladů na chov dojnic. Zdravá kráva je vždy ekonomičtější než nemocná kráva. Do této kategorie snížení nákladů patří například vylévané mléko, náklady na léčivé přípravky, snížení produkční kapacity vemene, brakace – respektive dlouhověkost a s ní související celoživotní užitkovost.

Na druhé straně vah máme naopak zvýšení profitability a tržeb. Sem patří například vyšší užitkovost a tržnost, příplatky za množství a kvalitu, tržby za prodej zvířat (při optimální míře brakace) atd. Pochopitelně bychom mohli započítat i chovatelskou image, protože výše somatických buněk, produkce a kvalita mléka jsou rozhodně parametry ukazující úroveň chovu.

Do budoucnosti bude také stále důležitější u výroby potravin vnímání spotřebitelskou veřejností. Sem patří snižování spotřeby antibiotik, méně nemocných zvířat obecně, méně stresu a bolesti. Společnost chce vidět krávu jako spokojeného živého tvora, nikoliv jako robota na výrobu mléka. Ještě můžeme zmínit zdravotní a manažerské přínosy – zlepšení imunity, méně výkyvů ve zdravotním stavu i při nárazových událostech (počasí, vakcinace, krmení…), snížení brakace, nižší infekční tlak, zvýšení užitkovosti a podobně. Určitě by bylo třeba i zmínit to, že nejnáchylnější na onemocnění vemene jsou často dojnice s vysokou užitkovostí, tedy ta geneticky nejcennější zvířata ve stádě. Ta je potřeba aktivně chránit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down