Ještě loni se na prezentaci drobných zvířat na výstavě Země živitelka podílela jediná základní organizace Českého svazu chovatelů, která přes veškerou snahu nemohla dát dohromady reprezentativní kolekci zvířat. Letos bylo přípravou a zajištěním zmiňované akce ústředním výborem ČSCH pověřeno jihočeské krajské sdružení, jemuž se premiéra v Českých Budějovicích opravdu vydařila. I přes nedostatek prostoru jihočeští chovatelé předvedli 180 zvířat, reprezentantů dvaceti čtyř plemen králíků, dvaceti plemen drůbeže, jedenácti plemen holubů a šesti plemen morčat.
“Domluvili jsme se s akciovou společností Výstaviště České Budějovice na podmínkách a ve spolupráci s kolegy z jihočeského krajského sdružení ČSCH jsme připravili reprezentativní expozici, která se mi opravdu líbí. Mezi vystavovanými plemeny králíků, drůbeže, holubů a morčat si najdou své opravdoví fajnšmekři i laická veřejnost. K atraktivnosti výstavy jistě přispělo i jezírko s okrasnou vodní drůbeží,” zahájil rozhovor předseda Českého svazu chovatelů Ing. Jaroslav Kratochvíl.
Zajímaví rejdiči
Ve všech základních chovatelských disciplínách byla zastoupena jak národní plemena, tak novinky posledních exportů.
V expozici 55 holubů jedenácti plemen patřili k novým plemenům například volžští nebo taganrožští rejdiči – čilici, kteří mezi našimi holubáři zrovna nejsou hojně k vidění. Jedním z mála chovatelů, který se chovem zmiňovaných okrasných plemen holubů zabývá, je Bedřich Autrata ze Soběslavi. “Tato unikátní plemena holubů se k nám dostávají z Německa. Ovšem v zemi původu se jich chovatelé snaží vyprodukovat co nejvíce, aby měli kšeft a nezajímají se o nějaký standard plemene. U nás se pak snažíme dát získané ruské rejdiče do původní podoby. Je to náročná, ale nesmírně zajímavá práce,” prozradil.
Nejsou to ale jen zmiňovaní rejdiči, kteří rozeného “Pražáka” Autratu uchvátili. K jeho chovatelským zálibám patří také okrasná vodní i hrabavá drůbež. Právě z jeho chovu pocházely dvě vystavované kolekce japonek bílých černoocasých hladkých i kadeřavých. Zrovna tak jeho okrasné kachničky na vkusně upraveném jezírku dominovaly letošní budějovické drobnochovatelské expozici.
Převaha okrasné drůbeže
Asi z šedesáti kusů dvaceti reprezentovaných plemen drůbeže bylo šest plemen vodní drůbeže, mezi níž nechyběla ani národní plemena česká husa a česká husa chocholatá. Chovatelskou novinkou na výstavě Země živitelka pak byla husa francká z chovu Vladimíra Kopřivy ze Suchdola nad Lužnicí. “Jde o staré německé plemeno, které bylo v zemi původu uznáno po jeho regeneraci teprve v roce 2004. Pořídil jsem si tuto husu před dvěma roky a musím potvrdit, že jde o velmi odolné plemeno. Pokud bych měl srovnávat, tak velikostí i vlastnostmi je podobné české huse. K jejím přednostem rozhodně patří silně zachovaný hnízdní pud,” poznamenal na adresu husy v modře divokém rázu jediný chovatel tohoto plemene v republice.
Z převahy plemen hrabavé drůbeže jasně dominovala okrasná drůbež v podání osmi zdrobnělých plemen (barneveldek, fénixek, holandských chocholatých, japonek, paduánek, rodajlendek, velsumek, vlašek) a jednoho zakrslého plemene (sebritek). Nechyběli ale ani zástupci užitkové drůbeže reprezentované krůtami, perličkami nebo nosnými plemeny slepic.
Králíci v široké paletě plemen
Budějovickou expozici 56 králíků prezentovalo 24 plemen, zastupujících všechny užitkové směry a velikosti. Z velkých plemen byli představeni dva zástupci (německý obrovitý strakáč, moravský modrý), dalších jedenáct bylo v kategorii středních plemen (například činčila velká, vídeňský modrošedý, novozélandský červený nebo kalifornský havanovitý) , pět bylo malých (například marburský, malý beran, anglický strakáč), čtyři zakrslá (například hermelín červenooký, zakrslý rhonský) a konečně dvě plemena krátkosrstá reprezentovaná kastorexem a rexem. V rámci národních plemen byla představena tři plemena, a to moravský modrý, český albín a český červený.
Mimo expozice základních chovatelských odborností byla v hale pavilónu D7 k vidění také morčata. Ta se reprezentovala šesti plemeny v osmi rázech – anglický crested ve dvou rázech, dále hladké stříbrné aguti s bílou, švýcarské teddy černé, merino černé, sheltie slate blue a nakonec lunkarya – peruaner ve dvou kombinacích.
“Protože jsme byli omezeni výstavní plochou, připravili jsme si scénář na výběr jednotlivých plemen ve všech odbornostech a v rámci organizací jihočeského kraje jsme oslovili konkrétní chovatele. Na dvě stě dvaasedmdesáti metrech výstavní plochy jsme tak mohli předvést na 180 zvířat. O tom, že se nám záměr vydařil, svědčí i davy návštěvníků, které až do pozdních odpoledních hodin doslova nebraly konce. Budeme se proto s budějovickým výstavištěm domlouvat na možnostech a podmínkách vystavovat napřesrok drobná zvířata na větší ploše, abychom mohli připravit ještě bohatší a zajímavější expozici. Chceme se zviditelnit, aby si veřejnost uvědomila, že naše činnost má nějaký celospolečenský význam,” řekl na závěr předseda Českého svazu chovatelů Ing. Jaroslav Kratochvíl.