27.07.2023 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jsme připraveni na dvacet let dopředu

Podnik DS Agro Libštát hospodaří na Semilsku na rozloze 800 hektarů zemědělské půdy. Na orné půdě se kromě obilnin pěstují především pícniny. Jak komentuje jednatel firmy Josef Chuchlík, podnikání je založeno na konceptu tradiční zemědělské prvovýroby, kromě rostlinné výroby to zahrnuje i výkrm brojlerů ve dvou halách, a především chov dojeného skotu.

 

„Vztah k zemědělství jsem měl již jako dítě, navíc jsem lokální patriot. Proto když se zhruba před 12 lety k rozjetému podnikání v oblasti dopravy naskytla příležitost koupit zemědělské podniky, neváhal jsem. A už tehdy jsem věděl, jak chci v agrárním sektoru podnikat, moderně, ale přitom s důrazem na udržitelnost a krajinu,“ vyznává se Josef Chuchlík.

Součástí této filozofie je i sesterská firma DS Agro Energie provozující bioplynovou stanici o výkonu 1 MW, ve které se zužitkují přebytky objemného krmiva, zbytky ze žlabů a kejda. Novinkou je i provozování fotovoltaické elektrárny ve středisku Bělá, díky níž je celý provoz soběstačný, a přebytky energie přinášejí nějakou tu korunu navíc do podnikové pokladny.

 

Nová stáj

Jak komentuje představitel podniku, i krávy umějí vyrábět ekologickou obnovitelnou energii. Na pokrokové stáji pro 500 dojnic a mladý skot je to vidět na první pohled. Její střechu pokrývají fotovoltaické panely, a i uvnitř je nabitá moderními technologiemi. „Moje víra v budoucnost zemědělství dosud, i přes všechny potíže, nevyprchala. Má ale smysl pouze při využívání nejmodernějších technologií, které jsou na trhu k dispozici. Pak má investice smysl a ekonomickou návratnost. Jak říkám, na podnikání v chovu skotu jsme připraveni na dvacet let dopředu,“ uvádí Josef Chuchlík a dodává, že podmínkou je i intenzivní produkce a také vysoká produktivita práce daná kromě kvalitních zaměstnanců právě moderními technologiemi.

Jedním ze základů každé budovy je bezpochyby kvalitní střecha. Ta ve středisku Bělá vznikala pod taktovkou firmy PAMA, a. s. Na zastřešení jsou použity izolační střešní sendvičové panely typu plech/PIR izolace/plech o tloušťce 40 mm. Prosvětlení severní části střechy je provedeno prvky PAMAlite – dvoukomůrkovou polykarbonátovou deskou v profilu vlny 177/51 o síle 6 mm, v barvě opál a s UV ochranou.

Prosvětlení štítů a bočních stěn je řešeno čirými polykarbonátovými rovnými dutinkovými deskami se zámky PAMAflat o tloušťce 20 mm, čiré barvy, které vykazují nadstandardní UV ochranu o síle 30 mikronů.

Z jižní strany pak není střecha prosvětlená kvůli maximální možné eliminaci tepelného stresu u chovaných zvířat.

Jak komentuje Josef Chuchlík, společnost PAMA si ke spolupráci vybral nejen díky příznivým referencím, ale také kompletní nabídce a celkově pozitivnímu přístupu k realizaci. „Mnohaleté zkušenosti a odbornost společnosti PAMA se projevily především v okamžiku, kdy se muselo operativně reagovat na změny v požárně bezpečnostním řešení nejen u střechy, ale hlavně v případě technologických vestavců pro fotovoltaickou elektrárnu,“ připomněl Josef Chuchlík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down