11.01.2016 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kachna pro dvorky i velkochovy

V našich chovech se na bázi pekingských kachen chová hned několik hybridních kombinací, a to Hortobáďská pekingská, Cherry Valley, RITO, Star 53 nebo TTH. Přitom v rozmnožovacích chovech bylo evidováno celkem 97 325 kusů, zahrnujících 81 708 matek a 15 617 otců.

 

Podle zatím posledních statistických údajů měla z výše uvedeného počtu 97 325 kachen, evidovaných v rozmnožovacích chovech, největší zastoupení hybridní kombinace Cherry Valley, kterou reprezentuje 62 123 kusů, respektive 9850 otců a 52 273 matek. Významné zastoupení v našich chovech má se 21 204 kusy (3467 otci, 17 737 matkami) také kombinace Star 53, následovaná hybridem RITO s celkovým počtem 11 938 ptáků (1932 otců, 10 006 matek).

V rozmnožovacích chovech nejrozšířenějšího masného hybridu pekingských kachen se využívají jak produkty anglického šlechtění, tak linie francouzské provenience. Při dodržení technologického postupu chovatelé standardně dosahují u jatečných kachen ve věku 41 dnů průměrnou hmotnost okolo tří kilogramů, a to při ztrátách do 2,5 % a konverzi pod 2,2 kg krmné směsi na kilogram přírůstku. Rozhodující je dosažení maximálního denního přírůstku v počáteční fázi výkrmu, kdy poměr spotřeby krmiva a přírůstku je nejpříznivější.  Nejen zpracovatelé, ale i spotřebitelé kladně hodnotí vysokou výtěžnost masa z prsní svaloviny (která dosahuje podílu 19 % z jatečného trupu  bez kůže a kostí), a dále ze svaloviny stehen (odpovídající úrovni 14,5 %), a to při nízkém podílu tuku.

V hobby chovech se pekingské kachny chovají ve dvou typech, a to americkém (plemeno kachna americká pekingská) a evropském, vyšlechtěném v Německua Anglii (kachna pekingská kolmá).

O příkladech optimalizované výživy a nejčastějších onemocněních kachen v komerčních chovech se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, chováme párek pekingských kachen, samičku máme odprodanou z velkochovu po dvou letech. Nyní jsou jí téměř tři roky. Vykazuje všechny známky snůšky, kromě vajec. Není to třeba tím, že už je "vynesená"?

  2. Dobrý den, už máme 10 vajíček, hurá. Dá se kachně nějak domluvit, aby na nich seděla? Zatím jí je odebírám. Je zvyklá ráno po krmení odejít na rybník.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down