Jak je známo, loňský rok byl pro naše zemědělce složitý z důsledku dlouhodobého sucha v převážné části naší země. Přes všechny tyto útrapy však celková sklizeň však nedopadla katastrofálně. Po třech předešlých výjimečných letech to byla sklizeň pouze průměrná.
V určitých chvílích se diskutovalo, že nízká sklizeň nepokryje potřeby pro potravináře ani pro krmné účely. I okolní státy hlásily dramatické poklesy sklizně. Skutečností je, že do konce měsíce února letošního roku bylo vyvezeno již 1 632 tis. tun obilovin a vývozy ještě pokračují. Z toho vyplívá, že pro naši domácí potřebu již stačí pod 5 mil. tun obilovin.
Spotřebitelské návyky našich spotřebitelů se po dlouhá léta moc neliší. Jsme všichni naučeni na konzumaci masa, což je vidět na obr. 2, kde je porovnání se spotřebiteli v celé EU. Ke změně v průběhu několika let došlo pouze u spotřeby drůbežího masa, kdy došlo k navýšení spotřeby na úkor hovězího.
Vysoká spotřeba potravin z dovozu
Jak bylo výše uvedeno, český spotřebitel dlouhodobě drží spotřebu živočišných i rostlinných potravin na vysoké úrovni. Bohužel dlouhodobým vývojem v našem zemědělství, především po vstupu do EU každoročně docházelo k prudkému poklesu všech hospodářských zvířat. Tím nastal pokles domácí produkce a téměř konstantní spotřeba nebyla kryta domácí produkcí. Jak je na snímcích uvedeno deficit mezi spotřebou a domácí výrobou se plně kompenzuje dovozem. V jaké kvalitě jsou tyto dovozy, šlo sledovat před několika dny ve sdělovacích prostředcích.
Pozitivní je snad to, že v posledních několika letech stavy prasat, hovězího i drůbeže již neklesají, možná mírně i rostou. Tento stav je jen díky tomu, že do ohrožených segmentů živočišné výroby jsou poskytovány dotace.
Ing. Zdeněk Kubiska
předseda představenstva Spolku pro komodity a krmiva
a generální ředitel společnosti ZZN Pelhřimov, a. s.
Celý článek najdete v Krmivářství 3/2019