19.12.2003 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kapra bude na Vánoce dostatek

I přes nepřízeň počasí, a s tím související o něco nižší produkce ryb v letošním roce, bude podle informací představitelů Rybářského sdružení ČR (zajišťují více než 80 % tuzemské produkce ryb) kapra na Vánoce dostatek. Podle předběžných odhadů se očekává 16 600 tun kapra, z toho asi polovina poputuje k tradičním evropským odběratelům, například do Německa, Polska, Slovenska, Belgie, Rakouska, Jugoslávie, Maďarska, Itálie nebo Francie. Na tuzemském trhu je o kapra největší zájem v období Vánoc, kdy se zhodnotí kolem čtyř tisíc tun.

Český kapr znamená kvalitu
Pouliční prodej kapra na mnoha místech zvláště velkých měst patří již neodmyslitelně k tradici vánočních svátků. Okolo kádí s rybami se shlukují nejen zájemci o koupi štědrovečerního kapříka, ale také zvědavci a hlavně pak děti, kteří obdivují zlatavá těla šupináčů nebo řádkových kaprů. S původním produktem českých rybníkářů se setkáte pod ochrannou známkou Český kapr. Touto dnes světově uznávanou značkou producenti ryb garantují vysokou dietetickou hodnotu produktu, která je dána jemností svalových vláken, vyšším podílem jednodušších bílkovin (asi 20 %), příznivým složením tuku (v průměru kolem 7 %), obsahem polynenasycených mastných kyselin s „protiinfarktovým účinkem“, vitamínů rozpustných v tucích (A,D,E) a vitamínů skupiny B, obsahem a složením minerálních látek (zejména draslíku a fosforu). Tradiční vánoční kapři jsou čtyřletí, odchovávaní ve zdravém rybničním prostředí extenzivním způsobem – s využitím zdrojů přirozené potravy a přídavkem celých obilovin. I proto se pro ryby z českých a moravských rybníků v Evropě užívá termín biopotravina nebo také „organická potravina“. Zkrátka naše ryby přinášejí konzumentům nejen gurmánské požitky, ale přispívají i dobrému zdraví.
Zájem o živé ryby neustává
Drtivá většina českých rodin preferuje nákup živého kapra. Abychom získali kvalitní maso je důležité rybu bezprostředně po omráčení vykrvit, a to tak, že jí přeřízneme žaberní oblouky. Čistou svalovinu včetně vybraných vnitřností, bez kterých se „poctivá“ rybí polévka neobejde, můžeme potom i déle skladovat. Například při teplotě 2 °C můžeme čerstvě opracované rybí porce skladovat čtyři dny, při 6 °C dva dny. Pokud kupujeme rybu usmrcenou, všímáme si některých znaků, podle kterých si ověříme její čerstvost a kvalitu. Čerstvě zabitá ryba má jasně červené žábry, vypouklé oko s černě lesklou zornicí, napnutou lesklou kůži a pružnou svalovinu. Ryba s vpadlýma zakalenýma očima a bledavě zbarvenými žábrami rozhodně není pro konzumaci vhodná.
Zpracované ryby mají perspektivu
Současná nabídka trhu je veliká, a to nejen co do objemu nabízených sladkovodních ryb, ale také z hlediska pestrosti produktů. Vedle živého kapra je na trhu také chlazený nebo zmrazený, a to celé kuchané ryby nebo v podobě půlek, podkov (steaků), porcí či filetů. Zvláště filety z kapra s rozrušenými svalovými kůstkami v hřbetní části jsou z hlediska moderního stylu života perspektivní. Vedle toho, že si již nemusíme dávat pozor na kosti navíc získáme polotovar pro mnoho kuchyňských úprav.Rozmanité kulinářské úpravy ryb v mnohém dokonce předčí možnosti jiných druhů masa. Kvalitou se zpracované polotovary – chlazené (při teplotě kolem 2 °C) i mražené (při teplotě – 18°C) vyrovnají živým rybám. Současně odpadá čištění, kuchání a porcování ryby. Silným argumentem je i možnost nákupu jen potřebného množství, aniž bychom platili odpad, který je u kapra kolem 40 % živé hmotnosti. Dá se očekávat, že s postupnými změnami ve stravovacích návycích se bude současný objem kolem dvou tisíc tun zpracovaných ryb ročně postupně zvyšovat.
Jezte ryby - jsou zdravé
Přestože příznivé účinky konzumace rybího masa se skloňují ve všech pádech, je spotřeba sladkovodních ryb u nás na nízké úrovni a nedosahuje ani kilogramu na osobu za rok (ještě před 80 lety byla roční spotřeba více než dva kilogramy na osobu). Ani celková celková spotřeba rybího masa u nás, která je kolem pěti kilogramů, nemůže soutěžit s vyspělým světem.Například v západní Evropě je spotřeba asi čtyřikrát vyšší a stále stoupá i přes nasycený trh potravinami. Světový trend směřuje k hodnotné zdravé výživě, ke které lehce stravitelné rybí maso rozhodně patří. Zvýšit konzumaci rybího masa je žádoucí především ze zdravotního hlediska. Příznivé účinky nenasycených mastných kyselin, které musíme přijímat v potravě jsou více než výmluvné. Ovlivňují imunitní a centrální nervový systém, zánětlivé procesy, srážlivost krve, preventivně působí například proti nádorovým onemocněním….Řada odborných studií potvrzuje, že pravidelnou konzumací rybího masa lze přímo ovlivňovat zdravotní stav člověka. Prokázalo se snížení nebo dokonce eliminace výskytu některých smrtelných chorob, například aterosklerózy. Udělejme něco pro své zdraví a navíc podpořme staletou rybníkářskou tradici, kterou nám závidí nejen ve společné Evropě.
Text a foto Martin Jedlička
1/I přes obavy chovatelů ryb z úmorných veder během vegetačního období, dopadly výlovy na „výbornou“
2/Čtyřletí kapři vyhovují požadavkům vánočního trhu
3

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down