29.11.2021 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kastrace selat v alternativním chovu

Kastrace selat je standardní chirurgický úkon, který se v chovatelské praxi používá desítky let. Jejím záměrem je jednak potlačit agresivitu samců, ale i přítomnost kančího pachu v mase. V rámci evropského trendu zlepšení podmínek welfare zvířat se s velkým přispěním nevládních organizací zaměřuje pozornost i na potlačení bolestivosti tohoto zákroku. Výsledkem mnoha jednání je deklarace o hledání a zavádění možných alternativ k chirurgické kastraci a k zavázání se ukončit či modifikovat provádění chirurgické kastrace ke konci roku 2018.

U nás se zatím používá chirurgická kastrace bez anestezie, a to do sedmi dnů věku selat. Vlastní zákrok smějí provádět veterinární lékař, veterinární technik či odborně způsobilá osoba. Šetrné metody kastrace selat s využitím anestetik, analgetik a protizánětlivých léků pak podporuje Ministerstvo zemědělství ve speciálním dotačním programu, v jehož rámci mohou chovatelé získat příspěvek ve výši 23 Kč na jedno sele do stáří sedmi dnů.

„Z pohledu veterináře vidím u kastrace s anestezií problém v omezeném výběru anestetik a v jejich nízkém analgetickém účinku. Podle mého názoru je tento způsob problematický i proto, že selata po vlastním zákroku spějí a nepřijímají mléko. V době tohoto laktačního okna dochází často k hypoglykemii, která může skončit i úhynem zvířete. Anestezie omezuje reakce selat, což může vést k hypotermii, jež je bezprostředně ohrožuje na životě. Snížený pud sebezáchovy může také vést k častějšímu zalehnutí matkou. Pokud je o imunokastraci, jedná o méně invazivní zákrok při se zvíře stresuje jen minimálně. Nevýhodou této metody je vyšší cena, riziko sebeaplikace a nutnost dvojí aplikace s tím, že druhou dávku je třeba zvolit asi měsíc před porážkou. Problém vidím i v neochotě jateckých provozů odebírat takto kastrovaná zvířata stejně, jako že za ně vyplácejí nižší cenu jako za kanečky. Pro alternativní chovy s vlastními jatky však považuji tento způsob kastrace za nejvhodnější,“ řekl na semináři pro chovatele prasat v Poděbradech MVDr. Jonáš Vaňhara z Veterinární univerzity Brno.*

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down