Již v roce 2010 přijala většina členských zemí Evropské unie dobrovolnou deklaraci o ukončení chirurgické kastrace s tím, že od roku 2012 se bude moci kastrovat jen s anestezií a analgezií a od roku 2018 se tento zákrok nebude provádět vůbec. Zatímco ve většině evropských chovů se dál kastruje tradičním způsobem, v Německu mohou chovatelé od 1. ledna letošního roku kastrovat selata pouze s anestezií.
Zákon zakazující kastraci bez celkové anestezie byl v Německu schválen již v roce 2013. Pro chovatele byla stanovena přechodná lhůta pěti let, v jejímž průběhu se měli na toto opatření připravit. Těsně před koncem přechodného období však Bundestag schválil novelu, která účinnost zákona odsunula o dva roky.
Protože zákaz se vztahuje i na lokální anestezii, chovatelům moc alternativ nezbývá. V rámci uvedené legislativy tak mohou zvažovat, zda pro účely kastrace pořídí inhalační uspávací přístroje nebo zvolí imunokastraci či výkrm kanečků.
Preferovanou metodou německých chovatelů je celková anestezie s pomocí izofluoranu.
Spolkové ministerstvo zemědělství proto připravilo podpůrný program, který by měl chovatelům pomoci s pořízením techniky izofluoranových přístrojů. V platnosti je od konce letošního ledna a je v něm alokována částka 20 mil. euro (500 milionů korun). Dosud se do programu přihlásilo 3851 chovatelů s produkcí selat, přičemž počet chovů prasnic v Německu se odhaduje na více než čtyři tisíce farem.*