29.11.2017 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Katalog dojicí techniky 2017

Časopis Náš chov přináší pro své čtenáře dárek k Vánocům. S číslem 12 dostávají všichni předplatitelé zdarma Katalog dojicí techniky, kde mají k dispozici přehled aktuální nabídky firem. Katalog je k dostání ve vydavatelství Profi Press.

Technologie dojení patří v chovu dojnic stále k nejnáročnějším technologiím, a to nejen z hlediska investičních nákladů, potřeby lidské práce a provozních nákladů, ale i z hlediska přímého vlivu na zdravotní stav mléčné žlázy dojnic a kvalitu produkovaného mléka. Tyto faktory bezesporu významně ovlivňují i rentabilitu výroby mléka, a proto si farmáři při rozhodování o nákupu této technologie shánějí potřebné informace od výrobců, dealerů, ale i dalších farmářů. Důležité je dojírny vidět v provozu a s uživateli prodiskutovat všechny klady a zápory. V této příloze časopisu Náš chov najdete základní informace o hlavních dodavatelích a parametrech dojicích zařízení na českých farmách, které vám pomohou lépe se orientovat v nabízených technologiích.

Dojicí zařízení na našich farmách je prakticky na stejné technické úrovni jako v nejvyspělejších zemích, a to nejen proto, že se zde setkáme s výrobky předních světových výrobců, ale také proto, že i čeští výrobci uplatňují v dojicím zařízení progresivní prvky a nejnovější poznatky výzkumu.  Přispívají k tomu i farmáři tím, že technologii dojení poměrně často inovují.  Dnes je možné konstatovat, že se v České republice do určité míry stabilizovalo zastoupení výrobců technologie dojení, i když občas se objeví i noví dodavatelé.  Mezi hlavními šesti výrobci dojicí techniky, kteří mají na našem trhu nejvýznamnější postavení, jsou i dvě české firmy, z nichž jedna má i vlastní software řízení dojírny a managementu stáda.  Podíl instalovaných dojicích stání jednotlivých firem se postupně vyrovnává, jak je vidět na grafu 1.  Počet dojicích míst se zařízením americké firmy BouMatic, které na české farmy dodává firma Kupála, s. r. o., neustále roste a překročil již polovinu průměrného počtu dojicích míst od všech výrobců. Již několik let se snaží na českém trhu uplatnit dojicí zařízení irské firmy Dairymaster, kterou v současné době u nás zastupuje firma Bohatec, s. r. o., Vážany. S krátkým představením jednotlivých firem se můžete seznámit v dalších kapitolách této publikace.*

Na publikaci spolupracoval také Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i., konkrétně jeho ředitel Ing. Antonín Machálek, CSc.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down