20.11.2018 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každý rok znamená zlepšení

Litkovice je malá vesnice, část města Žirovnice v okrese Pelhřimov. Nachází se nedaleko od Kamenice nad Lipou, téměř na hranici Kraje Vysočina. Své sídlo tu má zemědělský podnik s názvem ZEOS – L, s. r. o.

 

Firma vznikla v roce 1993, aktuálně hospodaří na 1060 hektarech zemědělské půdy. Z této výměry připadá 200 ha na trvalé travní porosty.

Na orné půdě se pěstují především obilniny, pšenice ozimá zaujímá 200 hektarů, jarní najdeme na deseti hektarech. Ječmen ozimý se pěstuje na 50 ha a ječmen jarní zabírá 180 hektarů, oves je na 30 a žito na 40 hektarech. Z tržních plodin najdeme v podniku ještě řepku na výměře 130 hektarů a také brambory na pěti hektarech.

Pro potřeby živočišné výroby se na 80 hektarech pěstuje jetelotráva a na 110 ha kukuřice na siláž.

 

Jak Zemědělec v regionu informoval společník a vedoucí živočišné výroby Pavel Skoták, v podniku se chová dojený i masný skot a také pekingské kachny. „Konkrétně máme stádo 230 holštýnských krav, 25 matek bez tržní produkce mléka a v jednom turnusu výkrmu 7000 tisíce kachen. Celkem se otočí deset turnusů za rok,“ sdělil Pavel Skoták.

Podnik je rozdělen do tří středisek, ve Štítném jsou ustájeny dojnice, telata do dvou měsíců a kachny do věku tří týdnů. V Litkovicích je odchovna jalovic a výkrm kachen, ve Stranném je výkrm býků a kachen.

V oblasti chovu skotu spolupracuje ZEOS – L, s. r. o., s výživářskou společností Sano, konkrétně s Ing. Milanem Bardiovským již bezmála dvacet let. „Za tu dobu došlo v podniku k obrovskému posunu,“ komentuje aktuální situaci zástupce Sana a dodává, že bez poctivé práce a nasazení všech v podniku by sebelepší podpora nebyla nic platná.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down