15.10.2015 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kde se vrata netrhnou

Mléčné výrobky z kravského i kozího mléka, marmelády, mýdla, brambory, čerstvá sezónní zelenina, obilniny či nejrůznější krmné směsi pro veškerá hospodářská zvířata – to je jistě ne zcela úplný výčet pestré škály produktů, které nabízí přímo ze dvora rodina Šťastných ve vesničce Radíčeves, části města Žatec. A dveře, tedy lépe řečeno vrata, jejich farmy se po celý den netrhnou. Inu, spokojení zákazníci se rádi vracejí a neváhají se o tom zmínit.

I bez nich však na dvoře panuje čilý ruch – skupinka dětí různého věku se právě seznamuje se životem na farmě. Jízda na koni, péče o krávy, kozy, ovce, králíky či drůbež, výroba sýrů, marmelády, mýdla, zpracování vlny, seznámení se zemědělskou technikou – dcera manželů Šťastných Drahomíra Kolouchová je jakožto pedagožka zvyklá věnovat se studentům a přesně ví, jak a čím je zaujmout. Příměstský tábor pod názvem „Letní farmářská škola“ pořádala letos sice poprvé, farma je však na přítomnost omladiny zvyklá. Několik let totiž fungovala jako školní statek Střední školy zemědělské a ekologické v Žatci a na praktickou průpravu, kterou zde studenti dostali, dodnes velmi rádi vzpomínají.
Pro to, aby se radíčevská farma stala široko daleko vyhledávaným a opravdu živým místem, však bylo nejprve třeba pozvednout ji takřka z popela. O to se na počátku devadesátých let postarali zejména manželé Josef a Drahomíra Šťastní, dnes zde pracuje rodinných příslušníků daleko více – zejména jejich syn Leoš s manželkou a dcera Drahomíra se svým mužem.

Více si přečtete ve Farmáři č. 10/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down