Evropská komise oznámila svou novou sestavu po červnových volbách do Evropského parlamentu. Kdo je novým komisařem pro výživu a zemědělství a čemu věří? Má rodinné zázemí v zemědělství, akademické vzdělání v oblasti životního prostředí a politickou kariéru postavenou na obojím. Je velkým zastáncem udržitelnosti, včetně EUDR.
Novým komisařem pro výživu a zemědělství se stal Christophe Hansen, lucemburský politik a člen Evropské lidové strany, středopravicového uskupení v Evropském parlamentu.
Má vzdělání v zemědělství. Jeho otec i bratr jsou zemědělci. Během své kariéry pokračoval ve svém zájmu o záležitosti životního prostředí a získal magisterský titul v oboru geologických věd, environmentálních věd a řízení rizik na Univerzitě Louise Pasteura ve Štrasburku. V letech 2007 až 2014 pak radil poslankyni Evropského parlamentu Astrid Lullingové v otázkách souvisejících se zemědělstvím, životním prostředím a měnovými a hospodářskými záležitostmi.
Když Lucembursko v roce 2015 předsedalo Radě EU, předsedal pracovní skupině Rady pro životní prostředí, kde vedl diskuse o otázkách, jako je reforma systému EU ETS a návrh týkající se oběhového hospodářství.
V roce 2018 se stal poslancem Evropského parlamentu. Jako poslanec Evropského parlamentu působil ve Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.
Čemu věří?
Hansen vyjádřil pozitivní názory na opatření v oblasti udržitelnosti. Je silným zastáncem nařízení Evropské unie o odlesňování (EUDR) a naznačuje, že by chtěl, aby USA následovaly s podobným nařízením.
V roce 2022 Hansen prosazoval, aby do působnosti nařízení byla zahrnuta kukuřice, deriváty palmového oleje, drůbeží, vepřové a skopové maso, jakož i další ekosystémy, jako jsou bažiny a brazilské Cerrado (biologicky nejrozmanitější savany na světě).
Připustil však, že zajištění geolokačních údajů bude výzvou, a obhajoval poskytování podpory drobným zemědělcům.
Jakým výzvám čelí?
Nedávné protesty zemědělců po celé Evropě proti zemědělské politice EU přivedly Komisi v posledních měsících do sporu s mnoha zemědělci. Hansen se s těmito problémy musí potýkat.
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová v pověřovacím dopise nastínila klíčové priority, které má Hansen před sebou.
Musí zajistit, aby společná zemědělská politika EU (SZP) byla „vhodná pro daný účel" a poskytovala „cílenou podporu" zemědělcům, zejména drobným zemědělcům. SZP tvoří třetinu rozpočtu EU.
Je také pověřen, aby zavedl celoevropský systém srovnávání v souladu se strategickým dialogem o budoucnosti zemědělství EU, jehož cílem bude harmonizovat hodnocení udržitelnosti pro zemědělské podniky.
Pověřovací dopis obsahuje pokyny, jak usnadnit přístup ke kapitálu mladým zemědělcům a rodinným zemědělským podnikům a zaměřit se na boj proti „cílenému šíření dezinformací“ ve venkovských oblastech.
Dopis zdůrazňuje význam diverzifikace a snížení dovozu kritických komodit s cílem přispět k potravinové soběstačnosti Evropy.
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Spolupracovník redakce
Kontakt: post4me@seznam.cz
Více v časopise Krmivářství 6/2024.
https://www.europarl.europa.eu