25.08.2016 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdo je připraven, nebývá překvapen!

Je to jako na vojně. Abychom mohli být na nepřítele připraveni, musíme ho dobře znát. Ale známe opravdu dobře nepřátele, kteří způsobují našim hospodářským zvířatům i nám samým nemoci či dokonce smrt? Toť otázka!

Prevence je vždy snadnější a levnější než léčba a napravování škod způsobených nemocemi. Ale abychom mohli něčemu předejít, musíme dobře znát rizika a vědět, jak je minimalizovat. Nedostatek znalostí o chorobách zvířat může znamenat nebezpečí i pro nás samotné. Vědci z Univerzity v Sydney nedávno zveřejnili zajímavou studii, v níž vykreslili asi nejpodrobnější obrázek našich poznatků o infekčních nemocech, které jsou přenášeny mezi divokými a hospodářskými zvířaty. Přitom se jim podařilo objevit i veliké nedostatky ve znalostech nemocí, které se mohou přenášet i na člověka.
V unikátní studii vědci analyzovali téměř 16 tisíc publikací vydaných v průběhu 20. století. Podrobnou analýzou bylo k velkému překvapení zjištěno, že přibližně 50 % všech publikovaných informací o nemocech, které se přenáší mezi divoce žijícími a hospodářskými zvířaty, se týká jen pouhých deset nemocí. „Není to příliš málo?“ chtělo by se říci s klasikem. Určitě! Protože takových infekčních nemocí je na světě daleko více a mnohdy mohou být velmi nebezpečné, jak pro zvířata, tak pro člověka a my toho o nich mnoho nevíme. Takový je tedy ne příliš lichotivý obrázek našeho vědění, který jsme si nikdo neuvědomovali a ani vědci takový výsledek nečekali. A ze všeho nejhůře jsme na tom v poznání virových nákaz.
Virové epidemie, jež nedávno zahrozily lidstvu, mají přitom svůj původ právě u divoce žijících zvířat. Bylo to například i šíření virů Hendra v Austrálii, Ebola v severní Africe a koronavir způsobující MERS (Middle East Respiratory Syndrome) na arabském poloostrově. Není se co divit, že vědci chtějí další výzkum zaměřit na studium propojení a přenosu infekcí mezi divoce žijícími a hospodářskými zvířaty, aby mohla být lépe a hlavně věrohodněji vyhodnocena rizika a dala se tak zrychlit reakce na případný výskyt nových kmenů virů.*

Více si přečtete v srpnovém Farmáři

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down