25.07.2019 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdy odstavit selata?

Odstav je stresující událost v životě prasete. Věk při odstavu je velmi důležitý pro zdraví selat a jejich pozdější užitkovost. V přírodě u divokých prasat probíhá odstav pozvolně, obvykle ve věku tří až čtyř měsíců. U domácích prasat je tomu jinak, věk při odstavu je mnohem nižší a často dochází k odstavu náhle, což významně ovlivňuje zdraví, užitkovost a welfare prasat.

V historii chovu prasat docházelo k různým trendům ve věku odstavu selat, od extrémně mladých po relativně stará, s rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a způsoby chovu prasat. V Evropě je v současných produkčních systémech trendem odstav selat ve čtyřech týdnech jejich věku. Statistický odhad průměrného věku selat při odstavu je například v Belgii 23,5 dne (rozpětí 19 až 28 dnů), ve Francii 24 dní (20–35 dnů), v Německu 24,4 dne (19–33 dnů) a ve Švédsku 35,1 dne (28–49 dnů).

Podle směrnice Rady EU 2008/120/ES, která stanovuje minimální požadavky pro ochranu prasat, nesmějí být selata odstavována dříve než ve stáří 28 dnů. Pouze ve výjimečných případech je odstav povolen v 21 dnech a to pokud jsou selata přemístěna do prostoru, který je vyprázdněn, důkladně vyčištěn a vydezinfikován a který je oddělen od prostorů, kde jsou ustájeny prasnice, aby se minimalizoval přenos nákaz na selata. Odstav do 21 dnů není povolen, vyjma případů, kdy je ohroženo zdraví prasnice nebo selat.

Odstav je obrovská změna pro selata a velká změna pro prasnici. Pro selata je podstatná změna výživy a vznik rozličných stresorů, které je nutné minimalizovat a zabránit tak snížení tempa růstu a vzniku zdravotních problémů.

Mléko je ideálním krmivem pro kojená selata. Představuje důležitý přísun esenciálních živin pro růst selat, poskytuje jim imunitu a stimuluje jejich fyziologický vývoj. Při srovnání mléka s pevným krmivem lze konstatovat, že produkce mléka dosahuje svého maxima po 21 dnech a zůstává vysoká až téměř do pátého týdne laktace. Odstav selat ve věku 25–30 dnů tedy neprobíhá v období, kdy prasnice již produkuje méně mléka, ale produkce je stále velmi vysoká (8–10 kg denně). Přičemž pro selata je nutriční hodnota mléka nesrovnatelně lepší než jiných krmiv podávaných v této fázi (mléko má lepší kvalitu složek a větší stravitelnost).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down