Když je skot na prvním místě

Osecká zemědělská a obchodní společnost a. s., která hospodaří na 3500 hektarech zemědělské půdy, se v živočišné výrobě zaměřuje výhradně na chov mléčného skotu. Se záměrem zefektivnit produkci mléka společnost plánuje modernizovat provoz. K tomu účelu vypracované projekty zahrnují výměnu technologie dojení a výstavbu stáje pro krávy stojící na sucho, a to včetně silážních žlabů, hnojiště a nádrží na kejdu.

 

Živočišnou výrobu Osecké zemědělské a obchodní společnosti a. s., reprezentuje chov holštýnského skotu za účelem produkce mléka, ale i masa. Z celkového počtu 2300 zvířat v podnikové evidenci je 830 holštýnských dojnic, které jsou ustájené ve dvou střediscích. Konkrétně 520 krav je na farmě v Oseku, zbývajících 310 je na farmě v Litohlavech.

Další tři střediska sloužící potřebám živočišné výroby zahrnují jednak farmu Březina, kde je stáj pro 400 kusů ve výkrmu. Dále farmu Kříše s odchovnou pro 500 jalovic starších devíti měsíců věku a konečně odchovnu v Bušovicích, kde jsou šesti až devítiměsíční jalovice. Telata od tří do šesti měsíců věku jsou ustájena v teletníku v Litohlavech, zatímco v Oseku je pouze nejmladší kategorie telat.

„Na farmě v Litohlavech máme dojnice v zastaralých stájích. Od původního záměru farmu kompletně zrekonstruovat jsme museli bohužel ustoupit z ekonomických důvodů, kdy kvůli hospodářské krizi vyvolané covidem a válkou na Ukrajině došlo k neúnosnému navýšení odhadovaných nákladů. Navíc k tomuto areálu ani nemáme možnost přikoupit pozemek. Nová koncepce zahrnuje pořízení nové technologie dojení na farmu v Oseku, kde budou jen krávy v produkci. Zatím ještě nejsme rozhodnutí, zda zvolíme kruhovou dojírnu nebo side by side s dvakrát jednadvaceti místy, ale obě varianty budou robotické. Pokud se ptáte na termín realizace, věřím, že se to povede příští rok na podzim. Součástí projektu na farmě v Oseku je i stavební povolení na vybudování nádrže na kejdu o objemu 4 až 5 tisíc m3. Nejpozději rok na to bychom chtěli spustit provoz v Bušovicích, respektive ustájovací kapacitu pro krávy v  tranzitním období vybudované na zelené louce. Součástí stavebního povolení je i projekt na výstavbu silážních žlabů, hnojiště a jímek. Část provozu na farmě v Litohlavech zrušíme a nevyhovující objekty zlikvidujeme,“ uvedl předseda představenstva Ing. Jaroslav Šíma.

Více se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov.*

 

Ing. Jaroslav Šíma
Odchov telat mají chovatelé Osecké zemědělské a obchodní společnosti a. s. zvládnutý 
Nadšený tým chovatelů (zleva) Adéla Smitková (dole), Renata Mrkvičková, Hana Roloffová, Miroslav Matějka, Václav Svoboda, Ondřej Hoffer
Pro krmivovou základnu mají chovatelé ročně k dispozici asi deset tisíc tun siláží a stejné množství senáží

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down