06.09.2018 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když otec farmaří se synem

Farmařením na plný úvazek se Jiří Votava se synem sice zabývají teprve od roku 2011, ale potřebné zkušenosti získali pořízením šedesátihlavého stáda ovcí již dlouho předtím. Kromě klíčové produkce jehněčího masa se na dvou provozovaných farmách zabývají také chovem prasat za účelem prodeje zástavových selat a vepřového masa.

Jiří Votava, jenž byl dlouhé roky zaměstnaný jako strojvedoucí u Českých drah, nedal na ekonomické analýzy, které podnikání v zemědělské prvovýrobě řadí mezi nestabilní a velmi rizikové, a vrhl se do hospodaření doslova po hlavě. Na opuštěném statku s jedním chlévem a deseti hektary přilehlých pozemků nedaleko obce Horní Krupá, který mu koupil otec, začal v roce 2001 chovat ovce. Velkým příslibem mu byl i zájem syna – také Jiřího, který o deset let později získal dotaci pro začínajícího mladého zemědělce. Krátce potom k ovcím pořídili ještě prasata a stádo jedenácti krav masného simentála s býkem. Koupí a pronájmem pozemků postupně navyšovali obhospodařovanou výměru a začali se věnovat hospodaření naplno.
Asi čtyřicet z celkové stovky hektarů obhospodařované výměry farmáři využívají k chovu ovcí, s nimiž svůj záměr podnikat v zemědělství odstartovali. Osvědčily se jim kříženky s podílem krve merinolandschaf a zwartbles, zatímco v otcovské využívají berany plemen berrichone du Cher a suffolk. Od chovu masného skotu upustili zejména proto, že neměli odpovídající ustájovací kapacity pro zvířata ve výkrmu. Chovu prasat se věnují sedm let. Od deseti chovaných prasnic F1 generace dosahují průměrné užitkovosti odpovídající sedmadvaceti odchovaným selatům s tím, že u starších prasnic jich evidují i třicet. Od letošního roku farmáři přestali inseminovat a začali využívat kance v přirozené plemenitbě.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down