Když se pracovní zapálení spojí s láskou ke zvířatům

Je to již více než dvacet let, co byly do České republiky dovezeny ovce plemene zwartbles. Pro své aklimatizační schopnosti, ale i klidnou povahu, užitkové vlastnosti a v neposlední řadě také atraktivní zbarvení si toto původem nizozemské plemeno získávalo stále větší zájem našich ovčáků. Podle aktuálně dostupných údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., se produkcí plemenného materiálu zabývá pětadvacet chovatelů, kteří mají do kontroly užitkovosti zapojeno 583 zwartblesských bahnic.

Mezi ně patří i Pavla Kožnarová, která na rodinné farmě v Málkovicích poblíž Boru u Tachova nedaleko hranic se sousedním Německem chová zwartblesky osmým rokem. Chuť do práce a láska ke zvířatům brzy přinesly výsledky. Vynikající kvalita stáda, kterou se chovatelka prosazuje například na elitním nákupním trhu aukčních beranů, pořádaném u příležitosti tradiční podzimní výstavy Náš chov na výstavišti v Lysé nad Labem, dokládá, že své práci také rozumí.
„Poprvé jsem v Lysé nad Labem vystavovala a zároveň nechala oklasifikovat svého zatím nejlepšího vyprodukovaného beránka linie Záblesk. Jednalo se o přímého potomka po beranovi dovezeném z Nizozemska. Zisk titulu "Šampion elitního nákupního trhu Zwartbles 2014" byl pro mne velkou motivací do další chovatelské práce a dosud si tohoto ocenění velmi vážím. Na elitním nákupním trhu v roce 2017, kde se klasifikovalo celkem jednadvacet beránků, jsem měla tři berany. Spolu s dalšími pěti chovateli z celé republiky jsme do Lysé přivezli ze svých chovů to nejlepší, co jsme v loňském roce vyprodukovali. K mé velké a neočekávané radosti jsem to byla já a opět získala titul šampiona, tentokrát za beránka linie Ztepl,“ radostně konstatovala na adresu svých chovatelských úspěchů chovatelka ze západních Čech.*

Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down