Dobrý zdravotní stav zvířat je jednou z důležitých složek welfare. Onemocnění paznehtů patří v chovech skotu mezi velmi časté problémy. Jako u řady jiných onemocnění závisí úspěšnost léčby a minimalizace škod na včasném odhalení a zahájení léčby. Metody diagnostiky mohou být různé a různě úspěšné.
Zdraví paznehtů je důležitým aspektem welfare a atributem odpovídající péče. Zároveň jsou zdravé paznehty a končetiny důležité pro efektivitu produkce. Zvíře, které má problémy s končetinami nejen kulhá, ale obvykle trpí bolestí, a tak klesá jeho chuť k příjmu krmiva, a samozřejmě nemůže podávat takový výkon, jaký je od něj očekáván.
Chovatelé skotu, zejména ti menší, mívají spoustu starostí s rutinními činnostmi, jakými je například úklid stájí, krmení, dojení, jednání s dodavateli a odběrateli, administrativa… V těch velkých chovech je zase stále častějším problémem sehnat dostatek kvalitních pracovníků. A tak je občas pořádně složité zvládnout běžný provoz farmy a stíhat ještě pečlivé sledování krav, které je důležité nejen pro hodnocení pohody zvířat, jejich zdravotního stavu a také projevů říje. Pravděpodobnost, že by se situace v zemědělství nějak výrazně zlepšila, resp. že by stoupl zájem o práci v zemědělství, není nikterak veliká. Spíše bude potřeba se stále častěji spoléhat na elektronické systémy a robotické pomocníky, kterých je i na našem trhu stále více.
Faktorů, které se podílejí na onemocnění paznehtů, je mnoho a patří mezi ně výživa, vliv nevhodného prostředí a působení patogenů. Mechanické či chemické poškození paznehtů může vést ke vzniku vředů, abscesů a infekci hlubokých tkání končetiny, což při zátěži působí silnou bolest. K tomu se samozřejmě přidává špatná produkce a zvýšené náklady.*
S využitím zahraničních materiálů připravila Ing. Anna Marcinková
Podrobněji v časopisu Náš chov 9/2019.