16.10.2021 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klasifikace beranů ostatních plemen a kozlů

Také pětadvacátá národní výstava Náš chov patřila přehlídkám malých přežvýkavců. Od čtvrtka do neděle se ve vyhrazených kotcích vystřídalo na 170 ovcí šestnácti plemen a jednašedesát koz se sedmi plemeny. V rámci elitních nákupních trhů aukčních beranů a kozlů se hodnotila bezmála stovka zvířat. Nejvíce se jich hodnotilo hned první den, kdy hodnoticí komise posuzovala dvaapadesát plemeníků.

 

V kolekci aukčních beranů masných a kombinovaných plemen se klasifikovalo sedmnáct beranů, zástupců plemen Jakob, charollais, Kerry hill, ouessantská, berrichone du cher a suffolk. Hodnotící komise v čele s Ing. Hoškem, vybrala za šampióna šestiměsíčního beránka plemene Kerry hill linie Kelly (jedináček, genotyp ARR/ARR) oceněného výslednou třídu EA, který pocházel z chovu Jany Vosátkové z obce Blíževedly.

Trojici vítězů doplnili na druhém místě ouessantský beránek (linie Utopias Diesel) z chovu Pavla Růžičky z Chotěboře a suffolský beránek (linie Cody) Družstva Terra z Kostelce nad Orlicí, jenž se umístil na třetí příčce.

Zahajovací den výstavy patřil také klasifikaci plemenných kozlů, kterou řídil Ing. Richard Konrád. Z deseti aukčních zvířat dvou plemen (burská a zakrslá holandského typu), které předvedli tři chovatelé (společnost Awaki, s.r.o., z Liberce, Jana Drtinová z Vamberka a MVDr. Silvie Dopitová z Libice nad Doubravou), hodnoticí komise vybírala za šampióna nákupního trhu z trojice zakrslých kozlíků. Nejvíce se jim líbil bezmála šestiměsíční kozlík linie Sire z chovu Jany Drtinové. Zbývající dvě místa patřila kozlíkům linií Igorwolf a Zorro chovatelky MVDr. Silvie Dopitové.

Pro úplnost zbývá dodat, že nákupní trhy beranů pokračovaly také následující dva dny. Zatímco v pátek byla na programu klasifikace jedenácti beranů ze čtyř chovů plemene clun forest, v sobotu se ze stejného počtu chovů bonitovalo pětadvacet romanovských plemeníků. Ve stejných dnech (v pátek a v sobotu) proběhly i VI. národní šampionát chovatelů clun forest a VIII. národní šampionát chovatelů romanovských ovcí. V neděli se pak prezentovali chovatelé anglonubijských koz, kteří uspořádali IV. národní výstavu, na níž předvedli šestadvacet zvířat.*

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down