Klostridiové infekce telat

Klostridiové infekce se vyskytují u všech kategorií skotu i malých přežvýkavců. Způsobují vážná onemocnění, která velmi často končí letálně. Klostridie jsou rovné, nebo mírně zakřivené G+ tyčinky a s výjimkou C. perfringes jsou pohyblivé. Jsou striktně anaerobní a vytváří spory, které najdeme ve střevě, výkalech, půdě a vodě. Jsou velmi odolné a ve vnějším prostředí přežívají měsíce a roky. K nejvýznamnějším náleží C. tetani, C. botulinum, C. perfringens, C. novyi, C. hemolyticum a C. septicum.

Klostridiální infekce jsou aktuální především u telat, jehňat a kůzlat. Způsobuje je Clostridium perfringens a převážně probíhají jako akutní nebo perakutní onemocnění s vysokou mortalitou. U telat se toto onemocnění (enterotoxemie) vyskytuje především v období mléčné výživy, dále v období přechodu na rostlinnou výživu. Hlavní příčinou enterotoxemie je dysmikrobie ve střevě telat, která vzniká při zvýšeném příjmu mléka a při celkovém vysokém příjmu bílkovin. Clostridium perfringes je v malém počtu v trávicím traktu obsaženo vždy. Při poruchách trávení se počet patogenů výrazně zvýší, a tím i produkce klostridiálních alfa a beta toxinů, jež poškozují sliznici střeva, vzniká hemoragický až nekrotický zánět jejuna a ilea. Rychle se zastavuje peristaltika střev, a v tlustém střevě se hromadí plyny. Toxiny významně poškozují játra, ledviny i endotel cév. Kromě hemoragického zánětu na střevě vznikají různé krváceniny (petechie) na srdci, plících, pleuře i peritoneu. Vytváří se výpotek růžové až načervenalé barvy v dutině břišní i hrudní. Při perakutní formě onemocnění nejsou klinické příznaky vůbec zpozorovány. Typický je náhlý úhyn telat, která ještě před několika hodinami s chutí vypila mléčný nápoj, byla v dobrém výživném stavu, nejevila žádné příznaky onemocnění a náhle uhynula. Úhynu předchází náhlé zvětšení břicha, krátkodobé kolikové bolesti, předrážděnost a rychlý úhyn. Při akutní či subakutní formě onemocnění lze pozorovat náhlou apatii, nechutenství, zvětšení břicha, projevy předráždění, podkopávání pod břicho, i výraznější kolikové projevy. Telata jsou vytřeštěná, skřípají zuby, kopou do okolních předmětů. Tele mívá záchvaty tonicko-klonických křečí, zvýší se teplota až na 41 stupňů, vyskytuje se tachykardie, výrazná dyspnoe, tele se rychle vysílí, a brzy uhyne. Pokud se objeví průjem, je s příměsí krve a střevní sliznice.

Terapie bývá málo úspěšná. Je-li zahájena včas, lze očekávat pozitivní výsledek. Spočívá v injekční aplikaci přípravku pro zmírnění křečí a tišení bolesti, dále v aplikaci antibiotik, nesteroidních antiflogistik a v rehydratační terapii.

Prevence je ve správném napájení telat mlékem a mléčnými nápoji, starším telatům nezkrmovat kontaminovanou senáž. Důležitá je vakcinace a revakcinace vysokobřezích krav a vakcinace telat. Ochrana proti infekci neonatálních telat trvá pouze po dobu podávání kolostra a mléka. To předpokládá správné napájení telat kolostrem.*

Doc. MVDr. Josef Illek, DrSc., Dipl. ECBHM, VFU Brno

Podrobněji v časopisu Náš chov 12/2018.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down