28.02.2008 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klubové výstavy obohacují expozice

Již tradiční součástí středočeské výstavy králíků, drůbeže, holubů a drobných hlodavců Náš chovatel jsou speciální celostátní klubové výstavy. Na speciálních expozicích letošního třetího ročník, který na Výstavišti Lysá nad Labem proběhl v polovině ledna se podíleli chovatelé chocholatých plemen drůbeže a chovatelé vodní drůbeže, dále chovatelé holubů rejdičů a racků a stejně tak i plemen brněnský voláč, gigant, rys, český bublák, lahore, moravský pštros, hýl a norimberský skřivan.

Ve třech pavilonech labskolyského výstaviště bylo k vidění celkem 4200 kusů zvířat, z toho 1040 králíků, 693 kusů drůbeže, 2314 holubů a 101 morče. V rámci klubových speciálek pak byly představeny expozice se 72 kusy vodní drůbeže se zastoupením 18 plemen (pět plemen hus a 13 plemen kachen), dále 74 kusy tří plemen chocholaté drůbeže a větší polovina z vystavovaných holubů.

Chocholatá drůbež
Chovatelé chocholatých plemen drůbeže představili tři plemena, a to hedvábničku vousatou (včetně zdrobnělé) v devíti barevných rázech, dále zdrobnělou holandskou chocholatou slepici v pěti barevných kombinacích a paduánku ve třech barvách.
Klub chovatelů chocholatých plemen drůbeže uděloval pět věcných cen, z nichž tři poháry byly vyčleněny pro plemeno hedvábnička vousatá, zbylé dva poháry se rozdělili mezi nejlepšího jedince holanďanky a paduánky. Pohár za vítěznou kolekci hedvábniček získal Ing. Richard Konrád z Prahy, kterému za kohoutka se dvěma slepičkami v rázu stříbrošedém posuzovatel Tomáš Moravec přisoudil 284 body. Zmiňovaný chovatel, který na krajské výstavě vystavoval ještě červené německé výstavní holuby se prosadil i podruhé, když za kohouta s 95,5 body z vítězné kolekce získal pohár. A do třetice pohár za nejlepší slepici hedvábničky si odnesl mladý chovatel Milan Hradec z Mladé Boleslavi. V kategorii holanďaněk byla s počtem 96 bodů nejlepší slepice bílochocholatá modrá s lemy chovatele Josefa Veselého z Úpice, jenž si odnesl ještě pohár za nejlepší paduánku žlutě plavou bíle lemovanou, která se stala i šampiónkou klubové výstavy. Úpický chovatel se nespecializuje pouze na chocholatá plemena drůbeže, tj. holanďanky a hedvábničky, ale v rámci své holubářské vášně i na rejdiče, které chová v několika plemenech a rázech.

Kachny a husy
Klub chovatelů vodní drůbeže rozdal 16 cen. Rovnou polovinu pohárů získali chovatelé za nejlepší kolekci (tj. poměr pohlaví 1/1) u husí a kachen, dále za nejlepšího housera, husu, kačera, kachnu a nejlépe oceněného jedince husy a kachny vystavovatelů, kteří nejsou členy klubu. Vedle toho jmenovaný klub věnoval osm pohárů nejlepší kolekci krůt a perliček i nejlépe obodovaným jednotlivcům (krocana, krůtu, perláka, perličku), a to i chovatelům bez klubové příslušnosti.
Pokud jde o vodní drůbež, tak podle výsledků v katalogu si pohár mistra klubu za kolekce odnesli Jaroslav Kalaš ze Všestar za české chocholaté husy (191,5 bodu) a Josef Škoda z Byšice za overberžské kachny, se kterými dosáhl hodnocení 187,5 bodu. Jména obou chovatelů se na výsledkové listině objevila i v hodnocení dalších kategorií. Zatímco všestarecký chovatel získal ještě pohár za nejlepšího housera (plemeno česká husa chocholatá, 98 bodů), chovatel Škoda se z pohárů za nejlepší husu (tuluská, 94 bodů) a nejlepšího kačera a kachnu (overberžská, 92, respektive 95,5 bodu) radoval hned třikrát.

Giganti, rysové a voláči
Speciální výstava chovatelů holubů gigantů nabídla 154 holubů ve dvanácti barevných rázech. Titul šampióna si odnesli Ing. Josef Albrecht z Ivanovic na Hané za holuba ve zbarvení modrý pruhový, oceněného 95 body, dále Ondřej Matouš z Milovic za modrého kapratého holuba (95 bodů), Václav Civín z Kolína za holubici v barevném rázu grizzly (95 bodů) a Ing. Aleš Bukovský za andaluskou holubici (90 bodů).
Klubová výstava chovatelů holubů rysů představila 215 holubů v sedmi barevných rázech. V klubovém zápolení bylo uděleno celkem čtrnáct pohárů, z nichž šest bylo pro mistra klubu chovatelů holubů rysů modrých šupkatých a dále pro rysy v ostatních barevných rázech. Zbývajících osm věcných klubových cen patřilo nejlepším holubům v jednotlivých barevných kombinacích. V kategorii modrých šupkatých získali titul šampióna Radim Kutra z Mysločovic hned za dva holuby obodované shodně 95 body, dále Josef Ouzký z obce Velké Výkleky (holub 94 bodů) a Petr Kejzlar z Nového Města nad Metují (holub 95 bodů). V kategorii ostatních barevných rázů rysů si pak titul šampióna odvezli Jiří Kristek z Vikýřovic (holub 95 bodů), Petr Tobolka z Holic v Čechách (holubice 95 bodů) a Jaroslav Mráček z Bedihoště (holub 95 bodů).
Na speciálce klubu chovatelů holubů brněnských voláčů bylo k vidění 258 holubů ve 30 barevných rázech. Pohár za nejlepšího holuba – voláče v rázu žlutý sedlatý, oceněného 96 body, získal Josef Smíšek z Prahy. Stejně jako loni v Lysé představil nejlepší kolekci bělopruhých holubů Josef Svatuška z Loun. Nejlépe oceněnou kolekci kreslených holubů sestavil Ing. Jiří Potěšil z Pardubic. Holubář Jaroslav Vrba z Budyně nad Ohří získali pohár v kategorii nejlepší kolekce plnobarevných holubů.

Bubláci, lahore a pštrosi
Chovatelé Klubu chovatelů holubů českých bubláků se na letošní středočeské výstavě prezentovali 187 holubů (včetně plemen bucharský bublák, německý jednovrkočatý bublák, francký bublák, altenburský bublák a arabský bublák). Z celkového počtu byl se 149 kusy a 15 kresebnými rázy nejpočetněji zastoupen český bublák. V rámci klubového zápolení se předalo 14 pohárů. Za holuba českého bubláka v kresbě červený běloštítný získal titul mistra klubu Milan Škudla z Domažlic, který si moment slávy vychutnal ještě podruhé, když přebíral pohár za nejlepšího holuba českého bubláka v barvě červené. Tři poháry šampióna v kategorii český bublák, rousný bublák a bezrousý bublák získali chovatelé Miroslav Vesecký z Roudnice nad Labem (za holubici modrou bělopruhou), Milan Jaborník z Ostrova nad Ohří (za holuba bucharského bubláka černého) a Miroslav Červený z Roudnice nad Labem (za holubici franckého bubláka v kresbě modrá kapratá).
Klub chovatelů holubů plemene lahore se prezentoval necelou stovkou holubů v sedmi kresbách. Celkem se udělilo devět pohárů, tři pro mistra klubu (1. až 3. místo), dále pro první tři nejlepší kolekce, nejlépe oceněného chovného holuba, chovnou holubici a nejlepší výletek. Další podrobnosti se však nedozvíte, protože v katalogu výstavy Náš chovatel nebyly zveřejněny výsledky.
Chovatelé holubů moravských pštrosů připravili kolekci čítající 212 holubů. Návštěvníci mohli obdivovat toto středně velké užitkové plemeno holubů v jedenácti kresbách, a to v barvě žluté červené, černé, modré a dále v kombinaci modrý černopruhý, modrý bělopruhý, modrý kapratý, červený a modrý běloocasý a konečně černý a modrý šupinatý.

Rejdiči, rackové a hýli
Klub chovatelů holubů rejdičů a racků se mohl pochlubit bohatou kolekcí 363 holubů 28 plemen. Z nich byl nejpočetněji zastoupen český rejdič, který byl předveden ve 104 kusech a dvanácti kresebných kombinacích. Chovatelé nejlépe oceněných holubů převzali dvanáct pohárů. Titul mistra klubu rejdičů a racků si za holubici rakovnického kotrláka šedohnědého pštrosíka odnesl Jan Dostál z Libčic nad Vltavou. Chovatel svůj úspěch rozšířil ještě o tři poháry, a to pro šampióna plemene a dvě kolekce. Mezi pět holubářů s titulem šampión plemene se v rámci klubu zařadili ještě čtyři chovatelé – Pavel Hrabec z Jílové u Prahy (orientální racek blondieta černá šupkatá), Rudolf Heger z Dobré Vody u hořic (pražský krátkozobý rejdič černohrotý bělouš), Josef Veselý z Úpice (český rejdič modrý pruhový) a Miroslav Vokál z Lovčic (pražský středozobý rejdič žlutě plavý).
V rámci Klubu chovatelů holubů hýlů a norimberských skřivanů bylo v Lysé představeno 123 holubů hýlů v patnácti barevných varietách a 22 kusy norimberských skřivanů ve třech kresbách.
Díky speciálním klubovým akcím, jejichž počet se každý ročník zvyšuje má Středočeská výstava drobných zvířat Náš chovatel co nabídnout. Začíná být vyhledávaná i chovatelskou veřejností, a to je pro budoucnost krajské výstavy, která si odbyla premiéru teprve před třemi roky jenom dobře.
Klíčová slova
 Expozici třetího ročníku lednové středočeské výstavy obohatily speciální klubové výstavy chovatelů drůbeže a holubů.
 V rámci expozice drůbeže chovatelé připravili speciální kolekce chocholatých plemen drůbeže a vodní drůbeže.
 Expozici holubů obohatily klubové speciálky chovatelů rejdičů a racků a dále plemen brněnský voláč, český bublák, gigant, rys, lahore, moravský pštros, hýl a norimberský skřivan.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down