18.01.2016 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klubové výstavy poutají pozornost

O středočeskou výstavu Náš chovatel je mezi chovatelskou i laickou veřejností velký zájem. Důvodem jsou speciální klubové výstavy, v jejichž rámci bývají předvedena plemena holubů a drůbeže v nebývale širokém množství barevných rázů a kresebných kombinací.

Krajská výstava králíků, drůbeže a holubů, která  proběhla ve dnech od 15. do 17. ledna, završila svůj již jedenáctý ročník. Celkový počet 3985 zvířat, na němž se podílelo 1080 králíků, 626 kusů vodní a hrabavé drůbeže a 2279 holubů, rozšířila ještě o 89 kusů klubová expozice chovatelů zakrslých teddy králíků.

Pokud bychom měli být konkrétnější, bylo předvedeno 1080 králíků  sedmačtyřiceti plemen – velkých, středních, malých, zakrslých s normální srstí i krátkosrstých., což bylo o dvě plemena méně než loni. Z našich sedmi národních plemen králíků byli dvaceti až třiceti kusy zastoupení moravští modří, čeští strakáči, čeští albíni a konečně i čeští červení králíci. Jen dvěma čtyřčlennými a jednou tříčlennou kolekcí a prodejním samcem byli zastoupení čeští luštiči a čeští černopesíkatí, zatímco moravští bílí hnědoocí zcela chyběli.

V další chovatelské disciplíně bylo vystaveno 626 kusů reprezentujících 67 plemen drůbeže (v porovnání s loňským rokem o čtyři plemena méně). Z tohoto počtu jich bylo 18 v kategorii vodní drůbeže (6 plemen husí a 12 plemen kachen). Zbývajících 49 plemen hrabavé drůbeže reprezentovala tři plemena krůt (28 kusů v několika barevných rázech), dále jedno plemeno perliček v pěti barevných kombinacích, masná linie japonských křepelek a 44 plemen slepic. Přitom poslední skupinu zastupovala těžká a střední plemena, dále bojovná a lehká plemena nebo plemena se zvláštními znaky, a to i ve zdrobnělé verzi doplněné o původní zakrslá plemena. Bohatému druhovému zastoupení tradičně dopomáhají i klubové speciálky, které opět zrežírovali chovatelé vyandotek a maransek, přičemž reprezentanti v pořadí druhého zmiňovaného klubu současně uspořádali celostátní vyhodnocení vajec.

Vzhledem k sedmi speciálním klubovým prezentacím byla početně i druhově bohatá expozice holubů, která čítala 2279 kusů 75 plemen a předčila tak desátý ročník asi o dvě stě holubů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down