12.12.2023 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Knižní novinka pro chovatele prasat

U příležitosti konání semináře pro chovatele prasat, který se odehrál 7. prosince v zasedací místnosti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., v Praze–Uhříněvsi, došlo i na křest knihy Chov prasat z vydavatelství Profi Press, s r. o. Kmotry nové publikace se stali ředitel vydavatelství Ing. Martin Sedláček a ředitel uhříněveského ústavu Dr. Ing. Pavel Čermák. A my jsme byli u toho.

Nenechte si ujít právě vycházející knihu Chov prasat
Nenechte si ujít právě vycházející knihu Chov prasat

Ještě před samotným programem odborného semináře, v němž se diskutovaly zejména otázky související s dobrými životními podmínkami v chovech prasat, došlo na křest knihy Chov prasat.      

„Na programu máme několik přednášek a jednu milou povinnost. Ve vydavatelství Profi Press, s r. o., vyšla další monografie o chovu prasat, na níž jsme měli tu čest se podílet. Máme před sebou čerstvý výtisk z tiskárny, a sluší se ho pokřtít a popřát mu, aby se dostal do správných rukou a byl k užitku. O tom, že dáme dohromady publikaci o prasatech jsme začali uvažovat v době covidu. A přestože se kolektiv autorů nepatrně změnil, na výsledku se to nepodepsalo a je dobře, že kniha tak může čekat na své čtenáře,“ předeslal na úvod Ing. Miroslav Rozkot, který seminář moderoval.

Publikaci pokřtili Ing. Martin Sedláček spolu s Dr. Ing. Pavlem Čermákem
Publikaci pokřtili Ing. Martin Sedláček spolu s Dr. Ing. Pavlem Čermákem

Druhá monografie z vydavatelství Profi Press, s r. o.

Za posledních šedesát let vyšlo celkem pět knih s problematikou chovu prasat, přičemž o jednu z nich se zasloužilo i vydavatelství Profi Press, s r. o. Aktuálně vycházející monografie je tak jeho druhým počinem. Na otázku, jak se nová kniha liší od těch předchozích, odpověděl vedoucí autorského kolektivu Ing. Rozkot.

„Kniha se liší především dobou vzniku. V roce 1960 vyšla v tehdejším Státním zemědělském nakladatelství kniha Speciální zootechnika III. Chov prasat, která měla více než1300 stran a čtenáři v ní našli téměř všechno. Asi na třetinovém rozsahu pak byla kniha o chovu prasat Františka Hovorky, která vyšla ve stejném nakladatelství v sedmdesátých letech minulého století. Po roce 2000 to byla publikace Jana Pulkrábka, kterou vydalo Vydavatelství Profi Press, s r. o. Dosud poslední kniha s uvedenou problematikou vyšla pod názvem Základy chovu prasat a v roce 2009 ji ve formě skript vydala Česká zemědělská univerzita. Kniha Chov prasat, kterou právě vidíte, sice nemůže počtem stran konkurovat publikaci z roku 1960, což ale na druhou stranu v dnešní uspěchané době a možnostem získat požadované informace prostřednictvím internetové sítě vůbec není na škodu. V jednotlivých kapitolách je věnována pozornost nejen základním informacím, ale také zoohygieně, zdravotnímu stavu a reprodukci prasat, k jejichž sepsání autoři vycházeli z praktických zkušeností a doporučení. Samozřejmě, že v publikaci nechybí ani ekonomika chovu prasat, která je alfou a omegou podnikání v tomto tradičním sektoru živočišné výroby.  Naším záměrem bylo dát čtenářům praktickou příručku, která jim napomůže orientovat se i v současné turbulentní době. Všichni, kdo se v tomto sektoru pohybujeme vidíme, jak rychle se vyvíjí. Ještě před dvaceti roky bychom si ani v nejhorších představách vůbec netroufali předvídat, čemu dnes chovatelé budou muset čelit. Ti nejlepší se této době přizpůsobili. A byli bychom rádi, kdyby k tomu, aby jim šla práce ještě lépe od ruky, přispěla i tato kniha. Dovolte mi na závěr za nás všechny poděkovat vydavatelství Profi Press, s r. o., které tuto knižní novinku pro chovatele prasat vydalo,“ odpověděl vedoucí oddělení chovu prasat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., v Kostelci nad Orlicí.*

Jménem kolektivu Ing. Eva Wiesbauerová předala Ing. Rozkotovi dort jako poděkování za jeho manažerské schopnosti
Jménem kolektivu Ing. Eva Wiesbauerová předala Ing. Rozkotovi dort jako poděkování za jeho manažerské schopnosti
Dort upekla zootechnička z oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí Ing. Jana Truněčková
Dort upekla zootechnička z oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí Ing. Jana Truněčková

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down