07.10.2021 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kombinovaná užitkovost je základ

Hospodářské družstvo Určice je v chovu strakatého skotu známým hráčem. Pravidelně se umisťuje na předních příčkách svazové soutěže šlechtitelských chovů, produkuje plemenný materiál, s úspěchem se účastní výstav.

Jak informuje jeho předseda Ing. Josef Cetkovský, v podniku se kombinuje rostlinná se živočišnou výrobou, ovocnářstvím a provozem bioplynové stanice. Družstvo obhospodařuje 1931 hektarů zemědělské půdy v nadmořských výškách mezi 220 a 300 metry. Z toho připadá většina na půdu ornou.

Na 510 hektarech orné půdy najdeme pšenici, na 316 ječmen. Kukuřice určená pro skot a bioplynku zaujímá 390 ha (z toho 360 ha je určeno pro produkci siláže, 30 ha pro pěstování kukuřice na zrno). Řepka je na ploše 218 hektarů, cukrovka na 110, mák na 90 hektarech. Pro chovaný skot slouží vojtěška ze 120 hektarů a hrách na 40 hektarech.

Trvalé travní porosty zaujímají 53 hektarů, trávy se pěstují také na šesti hektarech orné půdy. U trvalých travních porostů je podle Ing. Cetkovského důležitá obnova, tedy podzimní orba či diskování a jarní zasetí do podsevu. Nezbytné je i optimální hnojení.

HD Určice je známým producentem jablek, ty pěstuje na zhruba 63 hektarech, na menší ploše najdeme také hrušně. V průměru se sklidí 1800 tun ovoce, z tohoto množství připadá 1100 tun na konzumní plody a zbylá část je určená na průmyslové zpracování. Ze dvora se přitom v Určicích prodá každoročně 450 tun ovoce.

Do chovu dojnic putovaly v předchozích letech nemalé peníze. V roce 2010 se ve středisku Určice postavila novostavba stáje pro 374 produkčních krav, rekonstruovala se hala pro 190 produkčních krav a také stáj pro 88 plemenic stojících na sucho a další pro 68 vysokobřezích jalovic. Součástí investic byla i kruhová dojírna Gea s kapacitou 28 míst.

Na farmě Kelčice je zhruba šest let v provozu rekonstruovaná stáj pro telata od 15 do 80 dnů věku, která jsou ustájena po 15 kusech v osmi kotcích vybavených krmicími automaty Urban. Následovala stáj pro jalovice na rostlinné výživě a býky a také hala pro jalovice od 11 až 12 měsíců do fáze vysokobřezích. „Ještě bychom potřebovali o něco větší kapacitu stájí,“ komentoval Ing. Cetkovský: „Do jatečné hmotnosti můžeme vykrmovat pouze dvě třetiny býků, zbylou třetinu prodáváme jako zástav.“

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down