Základem podnikání akciové společnosti DS AGROS, a. s., se sídlem v Netíně na Žďársku je výroba mléka. K tomu účelu chovatelé hospodařící v obtížných podmínkách Vysočiny vybudovali novou produkční stáj, zajišťující komfort ustájeným zvířatům i obsluze. A spolu s další rekonstruovanou ustájovací kapacitou a s navazujícími provozy je i příslibem pro efektivnější výrobu mléka.
Firma DS AGROS, a. s., která vznikla v roce 2000 jako dceřiná společnost dnes již bývalé akciové společnosti AGROS – Netín, hospodaří v podmínkách Vysočiny s průměrnou nadmořskou výškou 550 m na 1600 ha zemědělské půdy. Těžištěm rostlinné výroby společnosti je pěstování krmných plodin, respektive ozimé pšenice, ozimého a jarního ječmene, kukuřice na siláž a jetelotrav (každoročně na orné půdě vysejí 90 až 120 ha). Z dalších plodin to jsou zejména ozimá řepka, doplňkovým sortimentem je kmín.
Základním pilířem živočišné výroby je produkce mléka. Chov skotu netínské společnosti zahrnuje všechny kategorie o současném průměrném počtu 420 dojnic, 160 telat, 200 chovných a 110 vysokobřezích jalovic a 250 býků ve výkrmu. Průměrná užitkovost vysokoprodukčního stáda je na úrovni 9100 kg mléka při složkách 3,4 % bílkovin a 4,1 % tuku. Tržnost mléka se pohybuje na 97 %.
Zavedený nukleový chov bílého ušlechtilého reprezentovaný devadesáti ustájenými prasnicemi představuje pouhou polovinu původního stavu. Vzhledem k dlouhodobému nezájmu o plemenná zvířata je tak jen otázkou času, kdy v Netíně skončí tradice odstartovaná v osmdesátých letech minulého století.
Druhá etapa modernizace
Třináct let po první etapě technologické obměny stájí pro chov skotu v Netíně se představenstvo společnosti rozhodlo k dalšímu kroku na cestě k efektivnější produkci. „Výstavba nové produkční stáje, včetně rekonstrukcí, byla plánovaná na počátek roku 2010, ale díky nízkým cenám za mléko v předloňském roce jsme museli její realizaci posunout o šest měsíců, během kterých jsme návrh projektu stále vylepšovali. Z výběrového řízení vyšla vítězně firma Bauer Technics s. r. o., o jejíž volbě rozhodla nejnižší cenová nabídka a dobré zkušenosti z předchozích let, kdy jsme modernizovali chov prasat,“ zahájil náš rozhovor ředitel společnosti František Brabec.
Novostavba produkční stáje s kapacitou pro 330 kusů vyrostla na základech původního čtyřřadého kravína K174. V rámci již zmiňované modernizace netínští chovatelé ještě zrekonstruovali dvě původní stáje, postavili dojírnu se sociálním zázemím a na místě původního hnojiště vybudovali nadzemní kruhovou jímku na 4500 m3 kejdy. „Projekt za bezmála čtyřiačtyřicet miliónů byl zahájen loni v červnu a díky mírné zimě se již po jedenácti měsících dojnice mohly převést do nových stájových prostor. Ze Státního zemědělského intervenčního fondu máme schválenou dotaci z Programu rozvoje venkova, tu si ale podle zavedených pravidel budeme moci nárokovat až po dokončení, respektive zkolaudování stavby. Málokterý domácí podnik si může dovolit investovat z hotových peněž, a tak ani nám nezbylo, než si vzít úvěr a zadlužit se u banky. Přicházíme tak o část prostředků, které by se daly ve společností opomíjeném zemědělství zúročit rozhodně lépe,“ pokračoval první muž akciové společnosti.
Produkční stáj
Vybudované šestiřadé volné boxové ustájení pro čtyři skupiny dojnic v laktaci má ustájovací kapacitu pro 330 kusů. Dvaaosmdesát metrů dlouhou a v hřebeni bezmála devět metrů vysokou stáj podpírá ocelová konstrukce. Příčný profil stáje odpovídá navržené dispozici s lehacími boxy, hnojnou chodbou, krmištěm a krmným stolem.
Částečně zastýlaný provoz s betonovou podlahou je napříč rozdělený kejdovým přeronovým kanálem ústícím plastovým potrubím do čerpací jímky.
Lehací lože jsou od chodeb oddělená 25cm vysokým prahem. V samotných ložích jsou polyuretanové, jedenáct centimetrů vysoké rohože, takzvané blistry. Kazetový systém z recyklátu je do betonu uchycen speciálními kotvami. „O funkčnosti rohože rozhoduje vyplnění jednotlivých polí. Osvědčilo se nám sendvičové vrstvení, složené z vrstvy jemného písku a dvou vrstev utuženého hnoje, oddělených posypem vápence. Do tak připravené rohože nastýláme řezanou slámu, v níž si kráva vytváří lože. Na první pohled to vypadá jako stlaný provoz,“ doplnil Brabec.
Další odlišností od běžné praxe je zabudování ventilačních hlavic do hřebene zateplené střechy, které zabezpečují optimální prostředí ve stáji. Prosvětlovací prvky asi na deseti procentech plochy střešního pláště pak ve stáji zabezpečují dostatek světla. „Od modernizace provozu si slibujeme nejen navýšení užitkovosti, ale i produkčního věku dojnic, respektive dlouhověkosti, která je v chovech vysokoprodukčních dojnic velmi nízká. Tento rok je pro nás testovací, teprve po letním měření, respektive po tropických dnech budeme vědět, zda se obejdeme bez ventilace a dalších prvků snižujících teplotu ve stáji, které provoz prodražují. Vytvořili jsme si však předpoklady pro to, abychom výrobu pro nás nejdůležitější komodity zefektivnili. Do jaké míry se nám to podaří, si můžeme popovídat nejdříve za rok,“ rozloučil se s námi ředitel DS AGROS, a. s., František Brabec.
Klíčové informace:
- Firma DS AGROS, a. s., vznikla v roce 2000 jako dceřiná společnost dnes již bývalé akciové společnosti AGROS – Netín.
- V podmínkách Vysočiny s průměrnou nadmořskou výškou 550 m se v rámci živočišné výroby specializuje na výrobu mléka.
- Užitkovost produkčního stáda o současném počtu 420 dojnic je na úrovni 9100 kg mléka při složkách 3,4 % bílkovin a 4,1 % tuku.