Komise schválila polský program ve výši 1,3 miliardy eur

Evropská komise schválila v souladu s pravidly EU pro státní podporu polský program ve výši 1,3 miliardy eur na podporu zemědělských výrobců, aby platili pojistné pokrývající riziko škod na některých rostlinných produktech a druzích hospodářských zvířat. Opatření přispívá k dosažení cílů Společné zemědělské politiky tím, že pomáhá zachovat stabilní příjmy zemědělských výrobců.

Polské opatření

Polsko oznámilo Komisi své plány na přijetí programu na přibližně 1,3 miliardy eur (6 miliard zł), jehož cílem je zajistit pokrytí rizika škod na určitých rostlinných produktech a živočišných druzích způsobených určitými nepříznivými klimatickými jevy, jako jsou hurikány, záplavy, sesuvy půdy a laviny. Režim je otevřen malým, středním a velkým společnostem působícím v zemědělské prvovýrobě v Polsku, které uzavřely pojistné krytí u pojišťoven vybraných polskými orgány na základě otevřeného nabídkového řízení. Způsobilí příjemci mají nárok na podporu ve výši až 65 % svého pojistného, pokud toto pojistné nepřekročí určité prahové hodnoty. Konkrétně pro případ sucha program zahrnuje státní zajišťovací mechanismus, pomocí něhož Polsko pokryje část kompenzačních plateb, které by pojišťovny musely vyplatit zemědělským výrobcům. Program potrvá do 31. prosince 2027.

Komise zjistila

Opatření pomáhá zachovat stabilní příjmy zemědělských výrobců, a přispívá tak k obecným cílům Společné zemědělské politiky, kterými jsou podpora inteligentního, konkurenceschopného, odolného a diverzifikovaného zemědělského sektoru a zajištění dlouhodobé potravinové bezpečnosti.  Režim je nezbytný a vhodný k řešení selhání trhu, protože kvůli vysokým cenám pojistných smluv by zemědělští výrobci nebyli ochotni kupovat pojistné smlouvy bez dotací pokrývajících část pojistného. Dále je nezbytný státní zajišťovací mechanismus pro případ sucha, protože pojišťovny by jinak nebyly ochotny krýt riziko sucha. Opatření je přiměřené, protože je omezeno na minimum nezbytné k dosažení jeho cíle. Jeho pozitivní účinky navíc převažují nad případným narušením hospodářské soutěže a obchodu v EU.

Ag-Press

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down