Konference o extruzi krmiv

Konference o využití extruze v krmení hospodářských zvířat se konala v rámci doprovodného progamu veletrhu Techagro 2016. Program konference byl zaměřen na používání extrudovaných krmiv v krmení prasat, drůbeže, skotu i společenských zvířat a jejich vlivu na jejich zdraví a u hospodářských zvířat také na užitkovost.

Extruze u zájmových zvířat

Doc. Ing. Pavel Veselý, CSc., (Mendelova univerzita v Brně) se ve své přednášce zaměřil na využití extrudovaných krmiv ve výživě zájmových zvířat. U zájmových zvířat se na krmivo hledí nejen z pohledu obsahu živin a vynaložených nákladů, ale důležité je, aby krmení bylo potěšením, aby krmivo bylo konzumováno se zjevnou radostí, aby tedy majitel měl pocit, že se o zvíře dobře se stará. Další důležité faktory jsou vůně a vzhled krmiva, možnosti jeho uchování, přiměřená cena, jednoduchost přípravy a krmení. Extruze je významná  při výrobě krmiv pro psy a kočky.

Extruze – možnosti a trendy

Prezentace Ing. Michala Kaválka, Ph.D., (Farmet a. s.) ukázala možnosti extruze ve výrobě směsí a komponent krmiv. Extruzí dochází  k redukci antinutričních faktorů a se vzrůstající teplotou roste rozpustnost škrobů, jeho želatinizací roste stravitelnost. Přednášející se zmínil, že využití páry je cestou k snížení energetické náročnosti extruze a že efektivní kondicionování snižuje zatížení pohonu o 50 %, tím se zvyšuje výkonnost a snižují se náklady na provoz extrudéru.

 Náhrada sóji

Přednáška Dr. Ing. Jiřího Třináctého (AgroDigest s. r. o.) byla věnována problematice náhrady sóji řepkovými produkty. Zkrmovaná sója pochází převážně z GM rostlin z dovozu. Přednášející řekl, že řepka nabývá na významu i v zemích s krmivovou základnou na bázi sóji. V průběhu deseti let (2004–2014) se export řepky z Kanady do USA zvýšil více než dvojnásobně. Přídavek řepky do krmné dávky dojnic znamená vyšší nárůst nádoje ve srovnání se sójovým extrahovaným šrotem.

Krmení bez GMO

Prezentace Ing. Petra Brabence ukázala praktické výstupy ze zkrmování extrudovaných extrahovaných šrotů ve výživě dojnic s krmnými dávkami bez GM krmiv. Výsledky byly získávány na 30 farmách v letech 2014–2016 a ukázaly, že správnými krmivářskými postupy za důsledného sledování velmi dobrého výsledku i s krmivy s řepkovými extrahovanými šroty bez dopadu na užitkovost, dlouhověkost, životaschopnost telat nebo náklady na mléko.

Extrudovaný By+ řepkový šrot

Závěrečná prezentace Ing. Libora Toužimského byla věnována novým produktům společnosti Preol a. s. By + řepkový extrudovaný šrot, který firma vyrábí, je moderní krmná surovina určená jako náhrada za sójový šrot u vysokoprodukčních dojnic.

 Podrobněji v časopisu Krmivářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down