Miliony vajec stáhly v prvním srpnovém týdnu z trhu obchody v Německu, Belgii a Nizozemsku kvůli možné přítomnosti toxické látky fipronil. Ta se do vajec dostala prostřednictvím chemikálie užívané proti roztočům. V Nizozemsku a Belgii úřady přistoupily k zavírání chovů a začaly s důkladným vyšetřováním této kauzy, která je další ranou především pro nizozemské drůbežářství – největšího vývozce vajec v EU. Jak vůbec tato aféra vznikla a dalo se jí zabránit?
Samotné Nizozemsko kvůli incidentu dočasně uzavřelo 180 drůbežáren. Nizozemský úřad dohlížející na bezpečnost potravin NVWA nejprve zdůraznil , že riziko představuje pouze omezený počet typů vajec rozpoznatelný podle konkrétních čísel. Podle německých úřadů je množství toxické látky ve vejcích malé a pro dospělé nebezpečí nepředstavuje, potenciální hrozbou je však pro děti.
Německý maloobchodní řetězec Aldi nicméně stáhl preventivně z prodeje všechna vejce a nově začal zařazovat do distribuce pouze ta, u nichž bude doloženo, že prošly testem na fipronil. Společnost upozornila, že to může vést k problémům s dostupností vajec pro zákazníky. Všechna nizozemská vejce stáhl z prodeje také další německý obchodní řetězec Rewe. Podle spolkového ministerstav zemědělství se dostalo do Německa minimálně 3 miliony kontaminovaných vajec, ponejvíce z Nizozemska, ale také z Belgie, kde celá aféra začala. Německý ministr zemědělství vyzval nizozemské a belgické kolegy, aby provedli velmi důkladné prošetření celé záležitosti, protože právě tyto dva státy nesou odpovědnost za celý skandál.
Více si přečtete ve Farmáři č. 9/2017