24.05.2024 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola užitkovosti koz za rok 2023

V České republice se provádí kontrola užitkovosti koz v souladu s plemenářským zákonem č. 154/200 Sb. a stanoveným šlechtitelským programem Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. Vedle údajů o reprodukci se sledují růstová schopnost, jatečná hodnota a mléčná užitkovost. Růstová schopnost udávaná hmotností odchovaných kůzlat ve 100 dnech věku se sleduje jen u masných plemen koz stejně, jako jatečná hodnota, která se posuzuje ultrazvukovým měřením hloubky zádového svalu a výšky podkožního tuku. Mléčná užitkovost, která se u dojených plemen koz provádí upravenými metodami AC (kontrola po odstavu kůzlat) a EC (kontrola u koz bez odstavu kůzlat), zahrnuje měsíční měření nadojeného mléka a rozbor obsahu mléčných složek, tj. bílkovin, tuku a laktózy.

Od roku 2020 došlo ke změně šlechtitelského programu pro chov koz tak, že byla změněna délka normované laktace na 240 dnů a v metodě EC se provádí kontroly během laktace v intervalu 60 dnů. Kontrolu užitkovosti provádí pracovníci Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s.

Koza burská
Koza burská

Početní stavy koz

Český statistický úřad nevydal od dubna roku 2022 žádný statistický údaj o početních stavech ovcí a koz chovaných v České republice, atak početní stavy koz můžeme jen odhadovat. Podle Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., lze však předpokládat, že počty koz se stále snižují, přičemž aktuálně se u nás chová okolo 22 až 23 tisíc koz.

Do kontroly užitkovosti koz bylo v roce 2023 zapojeno 3343 koz, což je o 13 % méně než v roce 2022.

Koza walliserská
Koza walliserská

Zapojení do kontroly užitkovosti

Koza bílá krátkosrstá
Koza bílá krátkosrstá

kontrole užitkovosti koz mají největší zastoupení naše národní plemena, tj. bílá a hnědá krátkosrstá koza. I u nich však v roce 2023 také došlo ke snížení početních stavů v kontrole užitkovosti. Koz bílých krátkosrstých koz bylo zapojeno 1723 kusů (oproti roku 2022 o 170 kusů méně), což je 51,54 % z celkového počtu koz v kontrole užitkovosti. Hnědých krátkosrstých koz bylo zapojeno 726 kusů (oproti roku 2022 o 51 kus méně), což je 21,72 % z celkového počtu koz v kontrole užitkovosti. Do kontroly užitkovosti bylo dále zapojeno 359 anglonubijských koz (oproti roku 2022 o 60 kusů méně), koz bylo 10,74 % z celkového počtu koz v kontrole užitkovosti. Masná plemena koz zastupují v kontrole užitkovosti burské kozy, kterých bylo zapojeno 169 kusů (+ 1 ks), což je 5,06 %. Kříženců dojených plemen koz bylo v kontrole užitkovosti evidováno 267 kusů (o 171 koz méně), což je 7,99 %. Ostatní plemena koz jsou v kontrole užitkovosti zastoupena malými počty zvířat.

Kůzlata zakrslé kozy holandského typu
Kůzlata zakrslé kozy holandského typu

Více se dočtete v článku Ing. Víta Mareše (SCHOK, z. s.), který vychází v červnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down