21.09.2023 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola užitkovosti vodní drůbeže

V testovacích stanicích státního podniku Mezinárodní testování drůbeže v Ústrašicích byl v roce 2022 ukončen další ročník testů kontroly užitkovosti drůbeže. V jejím rámci byly prověřeny i hybridní kombinace vodní drůbeže.

Do výkrmového testu kachen byly zapojeny kombinace nejvíce dostupné na českém trhu, respektive Cherry Valley SM3 a Orvia. Do rodičovského testu jednoletých hus byly zařazené Eskildsen Schwer a novohradská husa, přičemž v testu dvouletých hus pokračovala jen kombinace Eskildsen Schwer.

Výkrmový test kachen

Ve 171. výkrmovém testu kachen byly prověřeny kombinace Cherry Valley SM3 a Orvia. Do věku 21 dnů se kachňata vykrmovala v odchovně s řízeným prostředím a zatížením 10,8 ks/m2. Následně měly kachny až do konce výkrmu k dispozici prostor se zatížením 4,3 ks/m2.  Krmení kachňat bylo postaveno na třífázové výživě, napájení bylo zajištěno kapátkovými napáječkami. Výkrmový test byl ukončen ve 44 dnech věku kachen.


Výkrmový test kachen
Výkrmový test kachen

Test hus

V letošním roce byly ukončeny XLVI. test jednoletých hus a XLV. test dvouletých husy. Do rodičovského testu jednoletých hus byl zařazen vzorek Eskildsen Schwer a husa ze ŠCH Nové  Hrady. Do testu dvouletých hus byl zařazen vzorek Eskildsen Schwer.

Rodičovský test zahrnuje fáze odchovu a přípravy na snášku v délce 250 dnů a dále snášky v délce 140 dnů. V dalším roce věku probíhá druhé snáškové období, opět v délce 140 dnů. Součástí testu je i výkrmový test potomstva do věku 56 a 112 dnů.

Rodičovský test hus
Rodičovský test hus

Výkrmový test potomstva hus probíhal do čtyř týdnů věku v hale, pak měla housata k dispozici travnatý výběh. První fáze výkrmu byla do věku 56 dnů (1. jatečná zralost), druhá fáze výkrmu do věku 112 dnů (2. jatečná zralost). Travnaté výběhy jsou vybaveny přístřešky, tubusovými krmítky a plovákovými napáječkami.

Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down