Jak nová pandemie může ovlivnit naše živobytí, když jsme tolik závislí na Číně?
Jsou diskutovány dvě existující možnosti, jak současné šíření koronavirové choroby může ovlivnit výrobu krmiv. První a nejdůležitější je otázka pohybu lidí a druhou dodávka aditiv.
Bylo již zaznamenáno, že účast čínských odborníků na mezinárodním veletrhu International Production & Processing Expo (IPPE) minulý týden v Atlantě byla nízká. Na druhé straně hlavní letecké společnosti redukují počet letů do Číny. A tam, kde nejsou lidé, se podnikání zastaví. To bude mít dlouhodobý dopad na vývoz a dovoz do Číny a z ní. Odvětví výživy zvířat se spoléhá na prodej těch aditiv do Číny, které nemůže (zatím) vyrobit, a na nákup krmných doplňků z Číny, které dokážou vyrobit levněji než ostatní. Prodej se tedy sníží oběma způsoby, protože ustane cestování.
A to nás přivádí k druhému problému: dodávce aditiv. U většiny produktů, které používáme v krmivech, jsme závislí na Číně. Vitamíny a aminokyseliny, spolu s enzymy jsou některé z nejvýznamnějších produktů, jež závisí na Číně, abychom i nadále krmili naše zvířata levně. Otázka, na níž není odpověď, je, jak dlouho bude trvat, než se Čína zbaví viru a dovozy se obnoví. Dokážíou Evropa a USA vyrábět dostatek aditiv pro pokrytí poptávky? Zde je odpověď jednoduchá, ne!
Takže, kromě lidí, kteří se dostávají do karanténních zón, existuje možnost, že se s produkty bude zacházet stejně. Všude stále vládne panika a logika a rozum prohrávají.
Jedna věc je jistá: Ti, kteří jsou při svém podnikání závislí na Číně, tak či onak doznají pokles zisku. To je vedlejší účinek globalizace. Nakonec, stejně jako cokoli v zemědělství, musí člověk při posuzování čehokoliv hledět na mnohem delší perspektivu a nezapočítávat jen dobré roky.*
www.feedstrategy.com, 3. února 2020
Ioannis Mavromichalis