08.03.2021 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Covid-19 život na farmě nezastavil

Přibližně před rokem byla kvůli koronaviru ohrožena činnost farmy s chovem skotu v Kynicích na Havlíčkobrodsku, kterou provozuje soukromý zemědělec Ing. Pavel Francl. Jen díky osobnímu nasazení všech jeho zaměstnanců farma s asi šesti sty kusy zvířaty přečkala dvoutýdenní uzávěru obce. To byla velká úleva také pro zootechničku Ing. Zdeňku Karbanovou, pro níž je, stejně jako pro ostatní, zaměstnání životním posláním.

Farmář Ing. Francl hospodaří v nadmořské výšce okolo 500 metrů na 1200 ha zemědělské půdy, z níž je polovina výměry orné. Přibližně polovinu výměry trvalých travních porostů intenzivně obhospodařuje. Zbývající část využívá jako louky a pastviny. Potřebám živočišné výroby, kterou reprezentuje chov 1200 kusů dojeného (českého strakatého) a masného skotu, však slouží kompletně celá rostlinná výroba.
Provozovaná živočišná výroba je soustředěna na třech farmách. V Kynicích je produkční stáj, teletník a odchovna jalovic. Z celkového počtu okolo šesti set na farmě ustájených zvířat je v aktuálních stavech 256 dojnic českého strakatého plemene, 330 jalovic (včetně 55 vysokobřezích a 30 kusů masných plemen) a odpovídající počet telat.
V Pavlově je stádo masného skotu o počtu 120 matek základního stáda se třemi býky a telaty narozenými ve druhé polovině loňského roku.
Na farmě Leština je 420 zvířat ve výkrmu, a to jak býků českého strakatého plemene a masného skotu, tak i masných jalovic a vyřazených jalovic ČESTR. Zatímco býky vykrmované okolo dvaceti měsíců do průměrné hmotnosti 750 až 800 kg chovatelé zobchodují na tuzemských jatkách, přibližně stejně staré jalovice prodají do zahraničí.
V loňském roce chovatelé dodali do mlékárny více než 2,5 milionu (2 538 959) litrů mléka, což jinými slovy představuje denní dodávku 6 937 litrů. A pokud jde o mléčné složky, mají průměrný obsah 3,917 % tuku a 3,422 % bílkovin.
„Na farmě mám na starost celkem osm lidí, z toho dvě ošetřovatelky jsou u telat a jedna v dojírně, máme dva stájníky a dva krmiče a jednoho člověka na střídání. Jsou to opravdoví srdcaři. Loňské uzavření obce kvůli koronaviru je nezastavilo a stejně jako v jiných dnech jezdili na farmu postarat se o zvířata. Moc si jich za to vážím. Mohu s potěšením konstatovat, že dosahované výsledky jsou dílem celého kolektivu. Stejně tak se na nich podílí i majitel farmy, který se snaží naplnit všechny požadavky na welfare zvířat a také vytvořit takové podmínky svým zaměstnancům, které jim usnadňují práci. Jsem velmi vděčná za to, že mohu pracovat s lidmi, které práce baví,“ řekla s úsměvem Ing. Zdeňka Karbanová, která je na farmě v Kynicích již deset let.
Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down