Koza hnědá krátkosrstá

Plemenem měsíce červnového čísla časopisu Náš chov je koza hnědá krátkosrstá. Jedná se o mléčné plemeno vyšlechtěné v první polovině 20. století v Čechách, které je od roku 1992 zařazené mezi genetické zdroje. Zatímco tehdy bylo do kontroly užitkovosti zapojeno 148 koz, loni jich bylo 1275 kusů.

 

Kozy hnědé krátkosrsté jsou klidného temperamentu, středního tělesného rámce obdélníkového tvaru s pevnou konstitucí, středně dlouhými, rovnými končetinami, bezrohé i rohaté. Kohoutková výška v dospělosti je u kozy  60 až 70 cm, u kozlů 70  až 80 cm. Hmotnost dospělých koz odpovídá 50 až 55 kg, u kozlů je na úrovni 70 až 85 kg. Plášťové zbarvení je jednobarevné hnědé, s černým pruhem táhnoucím se od čela k ocasu a s černě zbarveným břichem a spodní částí končetin. Pro plemeno je charakteristická výrazně krátká, hladká srst, s možným výskytem kožních přívěsků a rohů.

Kozy jsou rané, vysoce plodné s dobrou schopností pro zhodnocení krmiv. Plodnost se pohybuje okolo 200 %, odchov by měl dosahovat 180 %.

Během sedmdesáti let šlechtitelské práce se u kozy hnědé krátkosrsté stabilizovala vysoká mléčná užitkovost – průměr za posledních pět let je na úrovni 780 kg,  nejlepší zvířata však dosahují užitkovosti i 1400 kg mléka za laktaci, a to při tučnosti 3,4–3,7 % a obsahu bílkoviny 2,9–3,2 %.

„Do roku 1992 se chovala hnědá koza pouze ve formě bezrohé. Rohatí jedinci se do šlechtění vůbec nezařazovali. Šlechtění na bezrohost však způsobilo zvýšený počet narozených hermafroditů, a to až v 15 % případů. Z toho důvodu se od roku 1993 do šlechtění cíleně zařazovali rohatí plemeníci a povolil se chov i rohatých koz. Dnes je v populaci 60 % bezrohých jedinců a 40 % jedinců rohatých, počet narozených hermafroditů je pouze 1,9 %. Je potěšitelné, že se početní stavy hnědých koz v kontrole užitkovosti postupně  zvyšují. Mezi chovateli je oblíbená z důvodu jejich užitkových vlastností, ale i pro jejich krásný vzhled. Navíc plemeno je velmi odolné, vhodné do oblastí s tvrdšími klimatickými podmínkami, což je zejména v horských a podhorských oblastech,“ uvedl na adresu jednoho ze dvou našich národních plemen koz ředitel plemenné knihy koz SCHOK, z. s., Ing. Richard Konrád.*

Více se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down