26.09.2018 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kozí příběh po Francouzsku

Kozí mléko je u nás známé jako zdraví prospěšná potravina používaná zejména v lidovém léčitelství. Pro českou společnost Kosmetika Capri je však kozí mléko základní složkou originálních receptur, které jsou doslova světovým unikátem. Oslovili jsme proto jednatelku společnosti Ing. Jitku Polákovou, s níž jsme hovořili o využití kozího mléka pro výrobu výjimečné kosmetiky a jejím vlivu na pokožku.

Co rozhodlo o tom, že se kozy staly základním stavebním kamenem podnikání založené společnosti a kde se zrodil nápad vyrábět z kozího mléka kosmetiku?
Pracovala jsem na Státním statku Dobříš, kde byly velmi známé rukavičkářské závody, které exportovaly svoje luxusní výrobky do celého světa. Měly však velké problémy se zajištěním odpovídajícího množství kvalitních kozinek, které se u nás tehdy nedaly sehnat a nakupovaly se ze zahraničí za dolary. Když státní statek v roce 1992 zanikl, založili jsme s přáteli soukromou společnost a začali jsme se specializovat na chov koz. Pronajali jsme si pozemky a ustájovací kapacity, nakoupili plemenná zvířata a vybudovali chov se čtyřmi sty kozami základního stáda. Naším podnikatelským záměrem byla výroba kozích sýrů. Zatímco dnes jsou kozí sýry velmi populární a farmáři nemají problém s odbytem produkce, my jsme měli opačnou zkušenost. Z toho důvodu jsme hledali jiný ekonomický model, který by současně nabízel také co možná nejefektivnější využití syrovátky, coby odpadního produktu při výrobě sýrů. Vzhledem k absenci průmyslového chovu koz u nás jsme jezdili po celé Evropě za inspirací. Při návštěvě u rakouské farmářky jsme ochutnali máslo z kozího mléka a dozvěděli se od ní, že ho vyrábějí pro jednu lékárnu v Linci, kde z něho dělají různé mastičky. Na vyžádání jsme velmi ochotně dostali kontakt na zmiňovanou lékárnu, kde jsme měli příležitost pohovořit si s magistrou. K nabitým informacím jsme přikoupili několik vzorků mastí s obsahem kozího tuku a bylinek, které zde prodávali na léčení revmatických kloubů. Ač jsem neměla kosmetické ani chemické vzdělání bylo mi jasné, že když se z kozího mléka dá udělat mastička, půjde z něho i kosmetika. Atak jsme kozí farmu prodali a založili společnost Kosmetika Capri, s.r.o. na výrobu kosmetiky.
Více se dočtete v listopadovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down