08.02.2008 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krajská výstava v Lysé nezklamala

Již třetí rok po sobě středočeská výstava drobných zvířat Náš chovatel odstartovala veletržní sezónu na Výstavišti Lysá nad Labem. Přestože od poslední chovatelské události v Polabí uběhly pouhé dva měsíce, středočeští chovatelé ukázali, že mají co nabídnout. V základních chovatelských disciplínách představili na 4150 zvířat, z toho 1040 králíků, bezmála 700 kusů drůbeže a více než 2300 holubů. Nedílnou součástí regionální výstavy drobných zvířat byla i bohatá expozice morčat.

Také letošní krajská výstava králíků, drůbeže, holubů a drobných hlodavců proběhla pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Ing. Petra Bendla a předsedy Českého svazu chovatelů Ing. Jaroslava Kratochvíla. V osvědčeném scénáři společnosti Výstaviště Lysá nad Labem a koordinačního aktivu Českého svazu chovatelů (ČSCH) Středočeského kraje mají své místo také speciální výstavy klubů chovatelů plemen chocholaté drůbeže a chovatelů vodní drůbeže a některých plemen holubů. V klubových speciálkách chovatelů holubů byli představeni rejdiči a rackové, dále plemena brněnský voláč, gigant, rys, český bublák, lahore, moravský pštros, hýl a norimberský skřivan.

Výstava má své publikum
Už premiérový ročník středočeské výstavy Náš chovatel před čtyřmi roky prokázal, že o akce tohoto druhu je mezi chovatelskou veřejností obrovský zájem. Z počátečních 2500 vystavovaných drobných zvířat se počty králíků, drůbeže, holubů a drobných hlodavců následující rok vyšplhaly na více než 4000 kusů. A to už je číslo, které z regionální akce dělá zcela mimořádnou záležitost, umocněnou jak plemennou rozmanitostí, tak připraveností vystavovaných zvířat.
„Po loňském roce, kdy v Lysé proběhla nejen druhá středočeská výstava, na níž bylo předvedeno asi 4300 zvířat, ale v listopadu také výstava celostátní, jsme s napětím očekávali, jak se letošní výstavu Náš chovatel podaří obsadit. Přihlásilo se zhruba 500 chovatelů, kteří v jednotlivých expozicích představili 4150 zvířat. To jsou čísla, která není třeba dále komentovat,“ uvedl předseda krajského koordinačního aktivu ČSCH Ing. Richard Konrád.
„Podle zájmu chovatelské veřejnosti je zřejmé, že výstava Náš chovatel má v termínovaném kalendáři své místo. Jde opravdu o pěknou výstavu, která počty i úrovní předvedených zvířat dohání výstavu národní. Výstavy, jako je tato, jsou pepřem a solí naší činnosti a je třeba je podporovat,“ dodal předseda ČSCH Ing. Jaroslav Kratochvíl.
Ve třech pavilónech labskolyského výstaviště bylo k vidění 4147 zvířat, z toho 1040 králíků, 693 kusů drůbeže, 2314 holubů a sto morčat. V porovnání s předchozím ročníkem třetí krajská výstava zůstala trochu dlužna králíkům, morčatům i drůbeži, ale v expozici holubů měla výrazně navrch.

Expozici králíků drží úroveň
Expozici králíků prezentovalo 47 plemen, to je o dvanáct méně než loni. Nejvíce, 21 rázů, chovatelé představili u králíka plemene zakrslý, se 103 kusy pak k nejpočetněji zastoupeným plemenům králíků patřil velký světlý stříbřitý.
„Oproti národní výstavě krajská akce početně nepatrně zaostává, ale v zastoupení plemen je na srovnatelné úrovni. Tradičně kvalitní byly expozice plemen velký světlý stříbřitý, novozélandský bílý, novozélandský červený a dále u všech barev vídeňských králíků. Chovatelskou i laickou veřejnost upoutaly velmi slušně zastoupené kolekce holandských králíků, ze zakrslých plemen to pak byly marburští nebo saténoví králíci. Pěkné byly i kolekce angor předvedené v rázu bílém, černém a modrém. Podle mého soudu je stále více chovatelů, u kterých není maso na prvním místě a chov králíků považují za sportovní záležitost. Zatímco chovatelé se přeorientovávají na malá a zakrslá plemena, tak podle seznamu prodaných králíků je mezi laickou veřejností stále zájem o velké králíky,“ konstatoval vedoucí expozice králíků Miroslav Heller.
Expozici sta morčat reprezentovalo patnáct plemen v 56 barevných rázech. Nejpočetněji bylo zastoupeno plemeno US Teddy, a to v počtu 15 kusů. V nejvíce barevných rázech – devíti – bylo předvedeno plemeno texel.

Novinkou kolejoši a kubalaja
Pokud jde o počet plemen letošní expozice drůbeže, tak v porovnání s druhým ročníkem výstavy Náš chovatel je přibližně na srovnatelné úrovni. Z celkového počtu 76 plemen bylo vystaveno osmnáct plemen vodní drůbeže, konkrétně pak pět plemen hus a 13 plemen kachen. O zbývajících 58 plemen hrabavé drůbeže se podělila dvě plemena krůt, jedno plemeno perliček a 55 plemen slepic. Nejpočetněji zastoupeným plemenem v kategorii kur domácí byla vyandotka zdrobnělá, kterou chovatelé přivezli do Lysé v 86 kusech a čtrnácti barevných rázech.
„Letošní expozice drůbeže je díky národní výstavě, která proběhla před dvěma měsíci, sice o něco slabší, ale pokud jde o zastoupení plemen, pak je rozhodně pestřejší. Chovatelé přivezli do Lysé řadu zajímavých plemen, novinkou výstavy jsou například japonský kokrháč kolejoši nebo slepice kubánských indiánů kubalaja. Dlouho, asi dvacet let, se u nás nevystavovala bojovnice madraská, která byla v Lysé představena v bílozlatém a modrozlatém zbarvení. O vynikající úrovni vystavovaných zvířat svědčí i udělení několika ocenění šampión výstavy pro jedince s 98 body,“ sdělil vedoucí expozice drůbeže Josef Škoda.

Klubové výstavy bodovaly
Expozice holubů byla ze všech chovatelských odborností nejpočetnější. Bylo představeno 2314 holubů 77 plemen. Nejpočetněji zastoupeným plemenem holubů se 258 kusy se stal brněnský voláč, kterého chovatelé v Lysé představili v neuvěřitelné paletě 30 barevných kombinací.
„Díky speciálkám se tu sešlo mnoho zajímavých a málo vídaných plemen holubů, ke kterým bezpochyby patří například arabští bubláci, indičtí pávíci nebo někteří rejdiči, zejména pak uzbecký, volžský barevnoprsý, rostovský postavový, seldžucký, krasnodarský, stralsundský nebo stargardský. Dalo by se říci, že výhradně na speciálních klubových výstavách jsou k vidění v mnoha barevných kombinacích také rakovničtí kotrláci. To platí také o plemenech holubů jako jsou hýl, špaček, dánský stehlík, norimberský skřivan a franský štítník. Po dlouhé odmlce se letošní výstavy Náš chovatel zúčastnili i chovatelé poštovních holubů, kteří jinak mají svou vlastní výstavu. I to vypovídá o vysokém standardu středočeské výstavy, o kterou je mezi chovateli opravdu zájem,“ řekl vedoucí holubářské expozice Oldřich Vízek.

Výsledky meziokresní soutěže
Své pokračování měla i tradiční meziokresní soutěž středočeských organizací ve všech základních chovatelských odbornostech. Osmnáctičlenný tým posuzovatelů králíků pod vedením Ing. Josefa Zadiny se podepsal pod výsledky v odbornosti králíků. Na prvním místě se umístili chovatelé z Příbrami, kteří nasbírali 2650 bodů. Druhé místo již podruhé v řadě obhájili chovatelé z Mladé Boleslavi, kteří měli 3,5bodovou ztrátu na vítěze. Celkem 2643 bodů králíkářů z Kolína stačilo jen na bronzový stupínek.
V kategorii drůbeže dvanáctičlenná komise s předsedajícím Ivanem Pavlem vyhodnotila jako nejlepší chovatele z Mělníka, kteří nasbírali 1995,5 bodu. O dvě zbývající místa na stupních vítězů se podělili chovatelé z Kolína a Mladé Boleslavi, jež dosáhli 1988,5, respektive 1987 bodů.
Podle dvaatřicetiletého týmu posuzovatelů holubů v čele s Ing. Jiřím Veltruským mají nejlepší holuby chovatelé z Nymburka, kteří si tak od posledního hodnocení v meziokresní soutěži polepšili o

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down